Menu






Spotkanie z przyjaciółmi - 15 lecie współpracy

z Zespołem Szkół nr 7 w Gdyni


24 czerwca 2016r. o godz.15.00 w naszej szkole odbyło się uroczyste podsumowanie 15 lat współpracy z zaprzyjaźnioną szkołą w Gdyni. Na spotkanie przybyli wójt gminy pan Błażej Konkol  oraz delegacja zaprzyjaźnionej szkoły z dyrektorem panią Dorotą  Skulską Wittbrodt. Nasi uczniowie starannie przygotowali się do tej uroczystości. Dla przyjaciół wykonali w brawurowym stylu koncert muzyczny. Oklaskom nie było końca. Łezka w oku zakręciła się niektórym gościom oglądając specjalnie nakręcony na tę okoliczność film.


Aby tradycji stało się zadość  posadzono krzew "Mariusz" , taki sam otrzymali gdynianie do posadzenia w swojej szkole. Poprzednie drzewo posadzone na dziesięciolecie nosiło imię Zygmunta (od imienia naszego Patrona). W tym roku uczciliśmy Patrona gdyńskiej szkoły - Mariusza Zaruskiego. Oczywiście był jeszcze wspaniały tort i życzenia dalszych  150  lat!!!!

Maria Sautycz



UROCZYSTE POŻEGNANIE KLASY
 SZÓSTEJ ZE SZKOŁĄ



23 czerwca 2016r.
w naszej szkole odbyło się Uroczyste Pożegnanie ze Szkołą uczniów klasy szóstej. O godzinie 13.15 zabrzmiał ostatni dzwonek dla naszych absolwentów. Na uroczystość przybyli: Wójt Gminy Trąbki Wielkie – pan Błażej Konkol, przewodniczący Rady Gminy – pan Zbigniew Leszczyński,  dyrektor przedszkola - pani Anna Tysler. Dyrektor szkoły pani Kazimiera Kozak powitała wszystkich zebranych.  A do szóstoklasistów skierowała wiele serdecznych słów. Następnie odbyło się wręczenie nagród i świadectw, na co niecierpliwie czekali przyszli absolwenci. Dyrektor szkoły pani Kazimiera Kozak wręczyła nagrody i świadectwa wyróżniającym się uczniom: Martynie Brembor, Cezaremu Krenke, Kacprowi Rolińskiemu, Janowi Sokołowi, Bartoszowi Kulling, Wiktorii Budych. Rodzice wyżej wymienionych uczniów  otrzymali listy gratulacyjne. Nagrodę Wójta Gminy Trąbki Wielkie otrzymała Martyna Brembor, Nagrodę Dyrektora Szkoły – Oskar Animucki, Nagrodę Koła Łowieckiego Jeleń – Kacper Kiedrowski. Nagrodę za osiągnięcie najwyższych wyników na sprawdzianie otrzymał Patryk Animucki. Pani Aleksandra Animucka i pani Małgorzata Brembor otrzymały podziękowanie za pomoc w dekoracjach, które upiększyły naszą szkołę. Podziękowania za pomoc szkole otrzymały panie: Jolanta Kulling i Mariola Sośnicka. Specjalne podziękowanie  otrzymali państwo Barbara i Zbigniew Kiedrowscy za 24 letnie „uczęszczanie” i wspomaganie szkoły. Pan Marcin Kulling w imieniu rodziców w pięknych, wzruszających słowach podziękował pani dyrektor, nauczycielom i pracownikom szkoły. A potem były kwiaty, mowa wychowawcy, występ słowno-muzyczny wszystkich uczniów klasy VI i film, w którym główną rolę grali nasi szóstoklasiści. Po części oficjalnej rodzice oraz uczniowie zaprosili zebranych gości na słodki poczęstunek. Moja kochana klaso szósta nadszedł czas wakacji, odpoczywajcie i nabierajcie sił do pracy w gimnazjum. Do zobaczenia.



                                        Mariola Jankowska



 

 POŻEGNANIE KLASY SZÓSTEJ


"Wszystko ma swój czas,

i jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod niebem…

Jest czas płaczu i czas śmiechu,

czas milczenia i czas mówienia,

czas szukania i czas tracenia,

czas dzień dobry i czas do widzenia..."

 

23 czerwca 2016r.  cała szkoła wzięła udział we mszy świętej, aby podziękować za miniony rok szkolny. Poczet sztandarowy, którzy tworzyli uczniowie klasy szóstej po raz ostatni  ze sztandarem przemaszerował  uroczyście do kościoła, a następnie podczas apelu szkolnego przekazał go uczniom klasy piątej. Po przekazaniu sztandaru cała klasa szósta złożyła uroczyste ślubowanie: „ …uroczyście przyrzekam strzec twego honoru, a pracą i nauką rozsławiać Twoje imię…”.



I rozpoczęły się pożegnania…Jako pierwsi wystąpili uczniowie klasy III, którzy w montażu słowno-muzycznym pożegnali się z I etapem nauczania, gdyż od września 2016 roku będą należeć do starszej grupy uczniów naszej szkoły.



Następnie uczniowie klasy piątej przedstawili krótką scenkę, w której wcieli się w swoich nauczycieli. Przenieśliśmy się do roku 2025 i wysłuchaliśmy, jak nauczyciele wspominać będą każdego z uczniów klasy VI. Rozmowom nauczycieli towarzyszyła prezentacja multimedialna, w której przedstawieni byli nasi szóstacy.


 

 

"Mamma mija dziś jesteście tu,

tak tak po raz  już ostatni.

Mamma mija czy wrócicie znów

do tych wszystkich twarzy bratnich.

Tak macie serca płaczące, choć usta są śpiewające!

Bey, bey tak musicie odejść stąd..."




"Teraz czekają Was drogi,
Wolność, projekty, marzenia!
Żegnajcie  już szkolne progi!
Po prostu – do zobaczenia!

GALERIA


HISTORIA PEWNEJ WYCIECZKI




Wrzesień – klasa VI planuje wycieczkę na zakończenie szkoły. Wybór pada na Tropikalną Wyspę i Berlin.
Październik – opracowanie wstępnego programu wycieczki. Wyliczenie kosztów. Rozmowy z rodzicami. Podjęcie decyzji – wycieczkę organizujemy sami, proponujemy wyjazd klasie IV, aby zmniejszyć koszt wyjazdu.
Listopad – rezerwacja autokaru i noclegów. Zbieramy pierwsze wpłaty- zaliczki. Zapisy chętnych. Zapisały się 32 osoby: 14 z klasy VI, 12 z klasy IV i 6 z klasy III.
Grudzień, styczeń, luty i marzec – zbieramy pieniądze.
Kwiecień – rezerwacja wstępów do miejsc, które chcemy zobaczyć i wyżywienia podczas wycieczki.
Maj – opracowanie ostatecznego programu wycieczki, zebranie zgód od rodziców, dopilnowanie, aby każde dziecko miło dowód osobisty lub paszport, ostatnie wpłaty.
Czerwiec – wszystkie formalności zapięte na ostatni guzik. Wycieczkę czas zacząć.
Dzień I – 06.06.2016 r. godzina 7.15- zbiórka przy szkole i wyjazd do Szczecina (autokarem firmy EID-POL z Gdańska), gdzie przyjeżdżamy o godzinie13.00. Kwaterujemy się w domu studenckim ANDROMEDA i idziemy na obiad. O 14.30 jesteśmy umówieni z przewodnikiem, który oprowadza nas po najpiękniejszych miejscach Szczecina: Wały Chrobrego, Stajnia Książęca, Zamek Książąt Pomorskich, Katedra św. Jakuba, Baszta Siedmiu Płaszczy.   Do domu studenckiego wracamy o 20.00. Odświeżamy się w swoich pokojach, a o 21.00 spotykamy się na kolacji, po której podsumowujemy pierwszy dzień naszej podróży. 22.00 cisza nocna.
Dzień II – 07.06.2016r. - pobudka o 7.00, toaleta poranna, śniadanie. 8.00 – wyjazd do fortu Gerharda. Wspaniała przygoda, super miejsce,  – przenieśliśmy się w czasie na własnej skórze poczuliśmy smak wojskowej służby. Fortecę zwiedzaliśmy pod opieką  „groźnego” i oczywiście umundurowanego pruskiego żołdaka . W czasie marszu po terenie i wnętrzach Fortu poznaliśmy jego historię, przechodząc jednocześnie kilka prób, które sprawdzają czy  nadajemy się do wojskowej służby! Następnie jedziemy na spotkanie z gwizdami do Międzyzdrojów. Spacerujemy po promenadzie gwiazd, odwiedzamy Planetarium, Gabinet Figur Woskowych i zagrodę żubrów. Po obiedzie  mamy  godzinę na zakupy i lody.  Do Szczecina wracamy o 20.00 – i tak jak wczoraj – kolacja, wspomnienia i cisza nocna.
Dzień III – 08.06.2016r. - 6.30 pobudka, toaleta poranna, śniadanie. 7.30 wyjazd do Niemiec. Pierwszym punktem naszej podróży jest Berlin. Jedziemy sławną  Unter den Linden – jest to okazały i szeroki bulwar, który ciągnie się na wschód od Bramy Brandenburskiej, w pobliżu której zatrzymujemy się , następnie idziemy w kierunku muzeum Muru Berlińskiego – tu kupujemy pamiątki, idziemy w kierunku Reichstagu i Kolumny Zwycięstwa – słynnego „złotego aniołka”. Przez cały czas w Berlinie towarzyszy nam wież telewizyjna przy Alexanderplatz. Godzina 13.00 wyruszamy do miejsca wymarzonego - Tropical Islands. Jest to ogromny park rozrywki i wypoczynku, tropikalna wyspa na lądzie. Całość jest podzielona na kilka stref, tj. Wioska Tropikalna, Las Tropikalny, Morze Południowe, Laguna. Największą atrakcję stanowią wielkie baseny, zjeżdżalnie czy lot balonem. Spotykamy tu flamingi, papugi, żółwie i ogromne ryby. Rozrywka na cały dzień! Kiedy przychodzi czas odjazdu jest nam niezwykle smutno. W drodze powrotnej zatrzymujemy się na posiłek w MacDonalds. Wracamy na nocleg o 23.15. wszyscy zmęczenie od razu idziemy do łóżek.
Dzień IV – 09.06.2016r. - pobudka 7.00, poranna toaleta, pakowanie bagaży, sprzątanie pokoi, śniadanie. 9.30 – wyjazd. Ten dzień jest dniem magii i czarów. Zwiedzamy niesamowicie piękne miejsca – park Kasprowicza ze wspaniałym ogrodem różanym, w którym znajduje się 99 odmian róż - tu odpoczywaliśmy i nabieraliśmy sił. Jedziemy dalej i znowu magia - Jezioro Szmaragdowe porośnięte drzewami jest wielkim ekranem, na którego powierzchni przyroda wyświetla swoje filmy. Następnym przystankiem jest Gryfino -  gdzie znajduje się Krzywy Las – miejsce niezwykle ciekawe, polecamy, warto tam być. Teraz jedziemy w kierunku Czerniewa. Zatrzymujemy się w Wałczu, jemy późny obiad i idziemy na lody. O godzinie 19.00 jedziemy do domu. 22.00 jesteśmy znowu w Czerniewie. Czekają na nas stęsknieni rodzice (my też żeśmy się stęsknili, ale się nie przyznajemy), zabierają nas do naszych domów, do naszych łóżek, a my im opowiadamy, opowiadamy, opowiadamy i opowiadamy. Wycieczka była wspaniała. Takie właśnie chcemy! Dziękujemy Wam kochani rodzice i pani Dyrektor, że pozwoliliście nam na nią pojechać. Dziękujemy też pani Majce Sautycz i panu Bogdanowi Janiakowi za opiekę i wsparcie, gdy była taka potrzeba.




                        32 osoby z klas III-VI i Mariola Jankowska





WZIĘLIŚMY UDZIAŁ W PROJEKCIE "KOLOROWE BOISKA"






Nasza szkoła „walczyła” o nowe boisko szkolne.
 W związku z tym przystąpiliśmy do projektu „Kolorowe boiska,
 czyli szkolna pierwsza liga”.
Aby przejść do kolejnego etapu
 potrzebowaliśmy wsparcia w postaci oddanych głosów
 na nasz film promujący szkołę. Ważny był każdy oddany głos!
Uzbieraliśmy 8165 głosów i tym samym uplasowaliśmy się
 na17 miejscu.
Wszystkim serdecznie dziękujemy i liczymy za wsparcie za rok!


PODSUMOWANIE V GMINNEGO KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO 

 „MOJE SPOTKANIE Z PRZYRODĄ GMINY TRĄBKI WIELKIE - PODCZAS WĘDRÓWKI”




9 czerwca 2016r. w Szkole Podstawowej im. Kunegundy Pawłowskiej w Trąbkach Wielkich odbyło się podsumowanie V edycji Gminnego Konkursu Fotograficznego "Moje spotkanie z przyrodą Gminy Trąbki Wielkie - PODCZAS WĘDRÓWKI".

W konkursie tym uczeń klasy VI Kacper Kiedrowski  zdobył III miejsce, natomiast uczeń klasy V Igor Zybała otrzymał wyróżnienie. Gratulacje!




WIELKI MARATON CZYTELNICZY - PODSUMOWANIE




W roku 2015/ 2016 w Wielkim Maratonie Czytelniczym wzięło udział 3376 dzieci (106 szkół) z województwa pomorskiego oraz 1 szkoła z Poznania i 1 szkoła z Biskupca (woj. warmińsko- mazurskie). Pracę konkursu koordynowało 207 nauczycieli.
Komisja konkursowa po weryfikacji protokołów i testów konkursowych przyznała 39 tytułów laureata, 71 tytułów finalistów i 125 wyróżnień dla uczniów.

Z naszej szkoły do Wielkiego Maratonu Czytelniczego przystąpiło 11 uczniów z klas II-III („Spotkacie nowych przyjaciół”) i 9 uczniów z klas IV-VI („Czytanie rozwija, czytanie wzbogaca”).
Wyróżnienie otrzymali:
Igor Zwarra – klasa IIa,
Róża Fischer – klasa IV,
Wiktor Lewandowski – klasa V.

Nagrodzeni uczniowie zostali zaproszeni na uroczyste zakończenie kolejnej edycji Wielkiego Maratonu Czytelniczego, które odbyło się 7 czerwca (wtorek) o godz. 10.00 w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku i otrzymali pamiątkowe dyplomy i książki.

Joanna Bartkowiak-Zwarra






NASZA GMINA W UCZNIOWSKIM OBIEKTYWIE



  7 czerwca 2016 roku  w gabinecie pana wójta Gminy Trąbki Wielkie odbyło się podsumowanie VIII Gminnego Konkursu Informatycznego „Kartka z mojej miejscowości”. Konkurs ten organizowany jest  pod patronatem Wójta Gminy Trąbki Wielkie przez Szkołę Podstawową w Czerniewie oraz GOKSiR w Trąbkach Wielkich. 
Podczas spotkania Pan Wójt Błażej Konkol wręczył dyplomy oraz nagrody wyróżnionym uczniom ze szkół podstawowych oraz gimnazjum naszej gminy. W tym roku osoby nagrodzone to:

KATEGORIA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH:

PRACE NAGRODZONE

I miejsce – Agata Temberska – SP Mierzeszyn
II miejsce – Agata Papis – SP Mierzeszyn
III miejsce – Klaudia Beyer – SP Kłodawa

PRACE WYRÓŻNIONE
 Cezary Krenke – SP Czerniewo
Julia Miernik – SP Kłodawa
Jacek Kruszyński – SP Sobowidz
Jakub Jasiak – SP Trąbki Wielkie

KATEGORIA SZKÓŁ GIMNAZJALYCH:

PRACE NAGRODZONE
I miejsce –Krystian Gadomski– Gimnazjum w Trąbkach Wielkich
II miejsce – Jacek Sroka – Gimnazjum w Trąbkach Wielkich
III miejsce – Katarzyna Wolska – Gimnazjum w Trąbkach Wielkich

PRACE WYRÓŻNIONE
Żaklina Sadoch – Gimnazjum w Trąbkach Wielkich
Patrycja Antkiewicz – Gimnazjum w Trąbkach Wielkich

Fundatorem nagród był UG oraz GOKSiR w Trąbkach Wielkich. Dodatkową niespodzianką dla uczestników konkursu jest nagroda w postaci publikacji pracy w formie pocztówki promującej nasza gminę. Wydania pracy podjął się Dyrektor GOKSiR w Trąbkach Wielkich Pan Leszek Orczykowski. 
Dziękujemy panu wójtowi Gminy Trąbki Wielkie Błażejowi Konkolowi oraz panu dyrektorowi GOKSiR w Trąbkach Wielkich  Leszkowi Orczykowskiemu za pomoc w organizacji konkursu.

Koordynator i pomysłodawca konkursu
 Elżbieta Jasiak

GALERIA

 PODSUMOWANIE VI POWIATOWEGO KONKURSU CZYTELNICZEGO – „Z KSIĄŻKĄ NA TY”


W środę (08.06.2016 roku) w Szkole Podstawowej im. Marii Kownackiej w Kłodawie nastąpiło podsumowanie VI Powiatowego Konkursu Czytelniczego – „Z książką na Ty”. Konkurs składał się z trzech etapów:
•    pierwszy to piękne czytanie – w tej kategorii Magdalena Podolska (klasa I) zajęła pierwsze miejsce,  Aleksandra Gajewska (klasa V) zajęła pierwsze miejsce,
•    drugi etap to test ze znajomości lektury – w tej kategorii Igor Zybała (klasa V) zajął trzecie miejsce,
•    trzeci etap to czytelnictwo w szkole – w kategorii klas I-III zajęliśmy IV miejsce, w kategorii klas IV-VI zajęliśmy V miejsce.
W tym roku szkolnym do konkursu przystąpiła rekordowa liczba szkół z naszego powiatu, było to aż 19 placówek.               
Po podsumowaniu wszystkich etapów i podliczeniu punktów nasza szkoła zajęła 4 miejsce. Byliśmy tak blisko podium, a jednak tak daleko… W przyszłym roku szkolnym postaramy się czytać więcej.
Joanna Bartkowiak-Zwarra





GMINNY KONKURS „MOJA MAŁA OJCZYZNA”

3 czerwca 2016 roku w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Sobowidzu odbył się gminny konkurs „Moja Mała Ojczyzna”. Naszą szkołę reprezentowali: Wiktor Lewandowski (klasa V) i Daniel Seredyński (klasa V) – udział w turnieju wiedzy o regionie, Julia Ormańczyk (klasa VI) – wykonanie praca plastycznej (zabytkowy obiekt sakralny w naszej gminie) i Martyna Brembor (klasa VI) – przygotowanie prezentacji multimedialnej o gminie Trąbki Wielkie. W turnieju wiedzy zajęliśmy IV miejsce, za pracę plastyczną otrzymaliśmy V miejsce, a za prezentację multimedialną IV miejsce.  Wszystkim nagrodzonym uczniom gratulujemy i życzymy reprezentantom naszej szkoły więcej szczęścia w przyszłym roku.

Joanna Bartkowiak-Zwarra


BOŻE CIAŁO W CZERNIEWIE



Jak co roku  szkoła przygotowała się na procesję Bożego  Ciała. W tym roku ołtarz nawiązywał tematycznie do ogłoszonego Roku Miłosierdzia Bożego. Dekoracje i ułożenia kwiatów wykonali nauczyciele  i pracownicy Szkoły Podstawowej im. Zygmunta Bukowskiego w Czerniewie.



SUKCES W MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE MATEMATYCZNYM "KANGUR"



17 marca 2016r. uczniowie klas I-VI wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym "Kangur", ale dopiero teraz znamy wyniki. Miło nam poinformować, że Róża Fisher - uczennica klasy IV oraz Igor Zwarra uczeń klasy II otrzymali wyróżnienie w tym konkursie. Gorąco gratulujemy!

 Elżbieta Jasiak




DZIEŃ MAMY I TATY KLAS I-III





 
Coroczne święto z okazji Dnia Mamy i Taty w tym roku szkolnym w naszej szkole miało miejsce 2 czerwca 2016 roku. Spotkanie to przygotowały wszystkie dzieci z klas I-III, pod bacznym okiem swoich wychowawczyń. Rodzice podziwiali swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a rodzice ze wzruszeniem odbierali czułe słowa kierowane pod ich adresem.Były to wzruszające wiersze, piosenki i scenki teatralne związane z tym świętem.Poprzez piosenki i wiersze dzieci mogły wyrazić swoim ukochanym rodzicom uczucia i trud włożony w ich wychowanie.  Po części artystycznej dzieci obdarowały swoich ukochanych rodziców własnoręcznie przygotowanymi upominkami. Oczywiście był też słodki poczęstunek przygotowany przez ich własne pociechy.
Dziękujemy rodzicom za liczne przybycie!


                                Alicja Kalinowska



1 CZERWCA W NASZEJ SZKOLE




Chociaż Dzień Dziecka świętowaliśmy już w poniedziałek, to dzisiaj również nie zapomniano o szkolnych pociechach - tych małych i tych dużych...Pani dyrektor złożyła nam wszystkim życzenia oraz poczęstowała soczkiem i słodziutką czekoladą. Następnie wychowawcy klas rozdali swoim wychowankom pyszne lody dla ochłody z powodu upału oraz towarzyszących  emocji!



UDZIAŁ W AKCJI "ODJAZDOWY BIBLIOTEKARZ"

 

31 maja 2016r. uczniowie klasy V pod opieką pani Joanny Bartkowiak-Zwarry oraz Elżbiety Jasiak  wzięli udział w akcji „Odjazdowy bibliotekarz” („Odjazdowy Bibliotekarz to akcja, w której bibliotekarze, czytelnicy i miłośnicy książek oraz rowerów, przejeżdżając przez miasto lub okolicę, mogą przyjemnie i aktywnie spędzić wiosenne popołudnie w gronie osób o podobnych pasjach).

Miejsce zbiórki miłośników czytania z Gminy Trąbki Wielkie było w tym roku w DPS w Zaskoczynie, gdzie przedstawiciele wszystkich szkół z terenu naszej gminy przyjechali na rowerach. Po przywitaniu uczestników przez gospodarza - dyrektora DPS w Zaskoczynie p.Dowgierta oraz pana Leszka Orczykowskiego, wysłuchaliśmy fragment książki czytany przez jedną z pensjonariuszek. Następnie posililiśmy się pieczonymi kiełbaskami, słodkimi ciasteczkami oraz napojami. Dzieci i nauczyciele mieli okazję zwiedzić Dom Pomocy Społecznej oraz dowiedzieć się, w jaki sposób mieszkańcy tego pięknego domu spędzają tam czas, czym się zajmują itp.



Z WIZYTĄ NA GROBIE NASZEGO PATRONA



W związku z tym, że wczoraj obchodziliśmy Dzień Patrona podczas, którego wspominaliśmy życie i twórczość pana Bukowskiego, uczniowie klasy V postanowili odwiedzić grób patrona naszej szkoły – pana Zygmunta Bukowskiego.



DZIEŃ DZIECKA



Tradycyjnie, jak co roku, hucznie obchodziliśmy Dzień Dziecka. Pogoda dopisała, więc zabawa na świeżym powietrzu była udana. Uczniowie mieli możliwość poskakania na trampolinie, pozjeżdżania z dmuchanej zjeżdżalni. Jeśli komuś było mało to czekały dodatkowe atrakcje: mata i stroje do walki sumo, dmuchany zamek z piłeczkami. Na wytrwałych śmiałków czekał groźny byk. Niektórym uczniom udało się na nim utrzymać nawet około minuty, jednak większość spadała z niego już po kilku sekundach.
Po wycieńczającej zabawie wszyscy posililiśmy się pieczonymi, smacznymi kiełbaskami.  Radość nie miała końca i uczniom trudno było opuścić teren szkoły. Następny Dzień Dziecka już za rok.

Milena Kopycka



DZIEŃ PATRONA



30 maja 2016 roku obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Patrona. Uroczystość rozpoczęliśmy Mszą świętą odprawioną w intencji patrona Zygmunta Bukowskiego. Następnie odbyła się akademia poświęcona twórczości poety i rzeźbiarza. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia rzeźb artysty oraz wysłuchania wybranych utworów. W nawiązaniu do Dnia Dziecka, który odbył się tego samego dnia, prezentowane wiersze dotyczyły „tematyki dziecięcej” („Jeże”, „Uchron wiewiórki”, „Latawiec”, „Kruki”, „Pierwszy śnieg”, „Poziomki”).
„Jeże”

Idą jeże ścieżką, drogą,
Tup, tup, noga za nogą,
I biadolą:
- Gdzie przetrwamy teraz zimę?
- Kto da ciepłą nam pierzynę?
Nagle słyszą zawołanie:
- Chodźcie do nas,
Mamy dla was ciepłe spanie.
Złote liście się rozwarły,
Jeże w pościel się pokładły,
Noski wtuliły między nóżki
I tak spały, długo spały,
Aż się wiosny doczekały.
I znów poszły swoją drogą,
Tup, tup, noga za nogą.

Milena Kopycka

 





KONCERT PANI MUZYKI

 

25 maja 2016r. w naszej szkole odbył się koncert "Pani Muzyki", podczas którego dzieci poznały strój, muzykę, tańce oraz zabawy indiańskie. Dzieciom bardzo występ się podobał - długo jeszcze po koncercie śpiewały indiańskie przyśpiewki...

 



DZIEŃ SAMORZĄDOWCA

 

 

Z okazji Dnia Samorządowca

wszystkim Pracownikom Samorządowym

składamy najlepsze życzenia:

wytrwałości, zapału w tej ważnej

i odpowiedzialnej pracy,

powodzenia w realizacji nowych,

ambitnych zamierzeń, społecznego uznania ,

satysfakcji z pełnienia tej doniosłej społecznej roli

oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

Życzymy aby zaangażowanie i trudna,

codzienna praca była zawsze zauważona

i doceniona przez mieszkańców.

 


UDZIAŁ W AKCJI
 "NIE JEST KOLOROWO"

 

 


  Uczniowie  naszej szkoły wzięli udział w akcji „Nie jest kolorowo”. Jest to  akcja charytatywna przeprowadzana przez Stowarzyszenie Traugutt.org na terenie województwa pomorskiego. Nie wszystkie dzieci w polskich szkołach i przedszkolach na Wileńszczyźnie mają kolorowo - potrzebują kredek, zeszytów, piórników, mazaków, bloków rysunkowych, plecaków, plasteliny, wycinanek, kolorowanek, czyli wszystkiego tego, co niezbędne do nauki i zabawy w pierwszych latach nauki. Dlatego też celem zbiórki były wszelkie przybory szkolne, które zostaną przekazane dzieciom polskich placówek edukacyjnych na Wileńszczyźnie.

W naszej szkole wolontariuszami tej akcji byli uczniowie klasy V wraz z wychowawcą -p.Elżbietą Jasiak.




DZIEŃ MATKI W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM




24 maja 2016r. w klasie „0” odbył się Dzień Mamy i Taty. Na tą okazję wszystkie dzieci przedstawiły piękny występ artystyczny. Były wiersze, piosenki, taniec i śpiew oraz słodki poczęstunek dla zaproszonych gości. Na koniec wszystkie pociechy wręczyły swoim kochanym rodzicom laurki i kwiatki ręcznie robione. Po wszystkim zadowoleni rodzice zabrali swoje dzieci i pojechali dalej świętować swój Dzień Mamy i Taty.




Joanna Osińska


WYCIECZKA DO PARKU MINIATUR I GIGANTÓW



23 maja 2016r.
klasy 0, Ia, Ib i III pojechały na wycieczkę do Kaszubskiego Parku Miniatur  i Parku Gigantów. W jednym miejscu, w jednej skali 1:25,  można było zobaczyć wierne kopie najbardziej charakterystycznych obiektów Kaszub, Polski i Świata. Poznaliśmy modele najbardziej znanych obiektów - m.in.; kościołów, zamków, dworków i innych ciekawych budowli. Oprócz tego zaznajomiliśmy się z  60 postaciami z Bajek i Baśni w Bajkowej Krainie, byliśmy także w mini zoo, w   Gabinecie Śmiechu i w Zamku  Strachów. Wybawiliśmy się także na trampolinie i na placu zabaw. Następnie po wszystkich ciekawych atrakcjach zjedliśmy smaczne a przede wszystkim zimne lody, dla ochłody, bo pogoda nam dopisywała aż nadto. Na koniec zakupiliśmy pamiątki i gadżety związane z Kaszubami oraz Parkiem.



                                            Joanna Osińska



PODSUMOWANIE XVII  POWIATOWEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO

POEZJI   ZYGMUNTA   BUKOWSKIEGO



19 maja 2016 roku w Szkole Podstawowej im. Zygmunta Bukowskiego w Czerniewie odbył się XVII Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Zygmunta Bukowskiego. W konkursie udział wzięło 13 uczniów (5 z kategorii szkół gimnazjalnych, 8 z kategorii szkół podstawowych). Uczestnicy recytowali  po dwa wiersze – jeden obowiązkowy, wskazany przez organizatorów („Moje Kociewie” z tomiku pt. „Pod ścieżką słońca” – dla szkół podstawowych  i „Rozmowa z Karym” z tomiku pt. „W odwiecznej mateczni” – dla szkół gimnazjalnych) i drugi dowolny wybrany z dostępnych w bibliotekach tomików poezji Zygmunta Bukowskiego.
Przy ocenie recytacji komisja brała pod uwagę: płynność, dostosowanie tempa do treści, barwę głosu, intonację oraz ogólne wrażenie artystyczne.
W skład komisji konkursowej weszły Panie:
-Anna Krawycińska - zastępca dyrektora ds. powiatowych Powiatowej  i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pruszczu Gdańskim (przewodnicząca);
-Elżbieta Gralak – emerytowana nauczycielka języka polskiego;
-Anna Chmielewska – kustosz Gminnej Biblioteki Publicznej w Trąbkach Wielkich,
-Małgorzata Kaczorowska – przedstawiciel Starostwa Powiatowego  w Pruszczu Gdańskim.
Organizatorem konkursu byli:
-Starostwo Powiatowe w Pruszczu Gdańskim,
-Urząd Gminy w Trąbkach Wielkich,
-Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Trąbkach Wielkich,
-Szkoła Podstawowa im. Zygmunta Bukowskiego w Czerniewie.
Nagrody zostały ufundowane przez Starostę Powiatu Gdańskiego Pana Stefana Skoniecznego, Wójta Gminy Trąbki Wielkie Pana Błażeja Konkola, Dyrektora GOKSiR w Trąbkach Wielkich Pana Leszka Orczykowskiego.
Osoby nagrodzone:
1. Kategoria - szkoły podstawowe:
I miejsce – Dominika Budych – Szkoła Podstawowa im. Zygmunta Bukowskiego w Czerniewie,
II miejsce – Maria Brzózka – Szkoła Podstawowa im. Kunegundy Pawłowskiej w Trąbkach Wielkich,
III miejsce – Cezary Waszczuk – Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Pawła Aeltermanna w Mierzeszynie.
2.  Kategoria - szkoły gimnazjalne:
I miejsce – Nikodem Ostrowski – Gimnazjum im. Kazimierza Jagiellończyka  w Trąbkach Wielkich,
II miejsce – Zofia Przybysz – Zespół Szkół nr 2 w Pruszczu Gdańskim,
III  miejsce – Weronika Kasińska – Zespół Szkół  w Suchym Dębie.
    Po wręczeniu nagród, dyplomów i podziękowań dla nauczycieli wszyscy uczestnicy konkursu, Jury, zaproszeni goście oraz organizatorzy ustawili się do wspólnego, pamiątkowego zdjęcia.
    Serdecznie gratulujemy zwycięzcom tegorocznej edycji konkursu  i gorąco zapraszamy do zmagań w przyszłym roku.

                                            Organizatorzy





SZKOLNY KONKURS MATEMATYCZNY
 KLASY II i III


17 maja 2016r.  odbył się w naszej szkole konkurs matematyczny kl II i III.

Mistrzami matematyki zostali:
kl. IIa - Igor Zwarra
kl. IIb - Krzysztof Pozorski
kl. III - Kinga Pozorska

Gratulujemy!

                  Alicja Kalinowska





Z ORTOGRAFIĄ ZA PAN BRAT


12 maja 2016 roku w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Sobowidzu odbył się V Powiatowy Konkurs Ortograficzny. Uczennice: Katarzyna Gajewska (klasa IIb), Aleksandra Gajewska (klasa V) i Martyna Brembor (klasa VI) zajęły II miejsce w poszczególnych kategoriach klasowych. Serdecznie gratulujemy!

Joanna Bartkowiak-Zwarra


ŚWIĘTA MAJOWE




Maj wita nas świętami i wieloma rocznicami. Dlatego w czwartek 5 maja 2016r. świętowaliśmy w naszej szkole majowe uroczystości: 1 maja - Święto Pracy, 2 maja - Święto Flagi, Święto Konstytucji 3 Maja, 1 maja – wstąpienie w Polski do Unii Europejskiej i 8 maja -  rocznica zakończenia II wojny światowej w Europie.
Program artystyczny został przygotowany przez klasy III- VI. Młodzi artyści w ciekawy i przystępny sposób przekazali informacje dotyczące tych ważnych majowych dni.  Recytacja i piosenki przeplatane były filmami Polskiej Kroniki Filmowej i prezentacjami multimedialnymi.
Wykonawcy przypomnieli kolegom i koleżankom, że to są wesołe święta, mimo historycznej zawieruchy. Zwrócili uwagę na symbole narodowe. W radosne świętowanie udało się włączyć wszystkie dzieci, a szczególnie te najmłodsze, które przez cały dzień śpiewały piosenkę „Jestem Polakiem”. Wszyscy uczniowie przybyli tego dnia  do szkoły w strojach biało-czerwonych. Mamy nadzieję, że nasz występ wszystkim się podobał i przyczynił się  do wzrostu naszej narodowej świadomości oraz poczucia patriotyzmu.

                                    Mariola Jankowska

SUKCESY NAJLEPSZYCH SZKOLNYCH MATEMATYKÓW



26 kwietnia 2016r. uczennica klasy IV - Róża Fisher zdobyła III miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Matematycznym "Matematyk Roku 2016" w kategorii klas IV, natomiast Wiktor Lewandowski zdobył wyróżnienie w kategorii klas V. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa w Pszczółkach.





KONCERT MUZYCZNY






8 kwietnia 2016r. odbył się w naszej szkole koncert
 Pani Muzyki.



DZIEŃ PRACOWNIKA SŁUŻBY ZDROWIA




Z okazji Dnia Pracownika Służby Zdrowia
wszystkim lekarzom, pielęgniarkom
i pozostałym pracownikom
„trąbkowskiej” służby zdrowia
składamy wyrazy uznania i wdzięczności
za pełną poświęcenia służbę
na rzecz drugiego człowieka.

Odpowiedzialność, wyrozumiałość
i profesjonalne podejście do cierpiących,
to nieodłączne wartości Waszej pracy.

Życzymy satysfakcji zawodowej
oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.
Niech na co dzień otacza Was
życzliwość i serdeczność tych,
których spotykacie na swojej drodze.

W imieniu
Społeczności Szkoły Podstawowej
im. Zygmunta Bukowskiego w Czerniewie

Dyrektor
  Kazimiera Kozak


Czerniewo, 7 kwietnia 2016 roku





SUKCESY W GMINNYM KONKURSIE ORTOGRAFICZNYM

7 kwietnia 2016 roku w Szkole Podstawowej im. Tadeusz Kościuszki w Sobowidzu odbył się XVI Gminny Konkurs Ortograficzny. Uczniowie zmagali się z trudnymi zasadami polskiej ortografii i interpunkcji.
Niejednemu dorosłemu napisanie słów: znużony, chaos, druh, zżymać, rzępolić czy renklody przysporzyłoby wiele trudności. A to tylko kilka wybranych wyrazów spośród czterech różnych dyktand, które mieli do napisania uczestnicy konkursu.
    Naszą szkołę reprezentowało pięć uczennic z klas II-VI. Okazało się, że ilość przeczytanych książek (wszystkie dziewczynki są stałymi bywalczyniami szkolnej biblioteki) przekłada się na znajomość ortografii i interpunkcji.
Katarzyna Gajewska zajęła I miejsce w kategorii klas II.
Róża Fischer zajęła II miejsce w kategorii klas IV.
Aleksandra Gajewska zajęła II miejsce w kategorii klas V.
Martyna Brembor zajęła I miejsce w kategorii klas VI.
    Uczennice będą reprezentowały naszą szkołę w V Powiatowym Konkursie Ortograficznym. Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia podczas kolejnych zmagań z polską ortografią.

 Joanna Bartkowiak - Zwarra





GMINNE IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ

W MINI KOSZYKÓWCE



6 kwietnia 2016r. w Trąbkach Wielkich odbyły się Gminne Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Mini Koszykówce. Miło nam poinformować, że reprezentacja dziewcząt z klas V-VI zdobyła II miejsce, natomiast drużyna chłopców V miejsce. Gratulacje!




CZY JUŻ OSTATNI?

 

 

5 kwietnia 2016r. o godz. 9.00  po raz ostatni(?)  uczniowie klasy szóstej rozpoczęli swój pierwszy poważny egzamin. Pierwszą część stanowił sprawdzian z j. polskiego i matematyki.  Około godziny 11.00 zakończyła się ta  część egzaminu. Po krótkiej przerwie,   o godz. 11.45 przystąpiono do sprawdzianu z języka angielskiego. Czy wszystkim się powiodło?  Na odpowiedź na to pytanie musimy poczekać do maja, kiedy to  zostaną ogłoszone wyniki przez  Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Gdańsku. My wierzymy, że nasi  uczniowie bardzo się starali wypaść jak najlepiej na sprawdzianie.

                                                                     Maria Sautycz



GMINNE IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ




31 marca 2016r. w naszej szkole odbyły się Gminne Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Indywidualnych  Biegach Przełajowych, których byliśmy organizatorem. Miło nam poinformować, że uczeń klasy VI Cezary Krenke zdobył III miejsce i będzie reprezentować naszą gminę w zawodach powiatowych. Gratulacje!


WIZYTA PAULA - MŁODEGO PRZEDSTAWICIELA

 ZAPRZYJAŹNIONEJ GMINY UEHLFED




31 marca 2016r. klasa II b gościła 8 letniego przedstawiciela gminy Uehlfeld  zaprzyjaźnionej z naszą gminą Trąbki Wielkie. Uczniowie wspólnie z Paulem wykonywali swoje wizytówki różnymi technikami plastycznymi. Dla dzieci nie ma barier językowych, porozumiewały się doskonale  trochę po angielsku,  trochę na migi  a najwięcej uśmiechów wywołały  czekoladowe zajączki wręczone przez Paula jego nowym polskim kolegom. Dzieci wspólnie wykonały piękne prace. Następnie prezentowali i omawiali swoje wizytówki. Na zakończenie wizyty wykonano pamiątkowe zdjęcia, a czerniewscy uczniowie wręczyli swoje „małe  dzieła sztuki”  Paulowi.  Do zobaczenia wkrótce!!!!

Maria Sautycz







                         „(..) Jak łuna nim Pan z grobu wstanie

                            Przyfrunęły do mnie

                 Z serca wytchnione

                                  Świąteczne życzenia”

                                                                                  (Z. Bukowski)



Z okazji zbliżających się Świąt

 życzymy  radosnej,
 spędzonej z najbliższą rodziną
i przyjaciółmi Wielkanocy
 oraz dużo pomyślności, sukcesów
w życiu prywatnym i zawodowym.

Wesołego Alleluja!


 

Dyrektor,

  Grono Pedagogiczne, 

Pracownicy i Uczniowie

Szkoły Podstawowej

                                               im. Zygmunta Bukowskiego w Czerniewie

 

 

 

Wielkanoc, 2016r.







WYJAZD DO KINA

23 marca 2016r. uczniowie klasy „0” wraz z klasą Ia i Ib pojechali na wycieczkę do kina Helios w Tczewie na bajkę pt. „ Zwierzogród”. Bajka ta była o ambitnym króliku zatrudnionym w miejscowej policji, który chciał udowodnić swoją wartość i zdobyć upragniony awans. Na jego drodze pojawił się jednak gadatliwy i sprytny lis. Bajka była przezabawna. Rozweselone i zadowolone dzieci, po filmie wróciły do szkoły.
                                         Joanna Osińska





MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ






 

22 marca 2016r. uczniowie naszej szkoły z klas IV-VI wystawili Misterium Męki Pańskiej pt. „Historia Krzyża”. Był to przepiękny montaż słowno-muzyczny, który wprowadził wszystkich w czas przygotowania naszych serc na wydarzenia Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy. Sceny biblijne pozwoliły zgromadzonym przenieść się w atmosferę tamtego czasu: wieczernika, ogrodu oliwnego, męki, śmierci, zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Uczestnictwo w Misterium było wspaniałą okazją do medytacji nad znaczeniem krzyża  i refleksji nad własnym życiem. Zaangażowanie aktorów sprawiło, że wszyscy z wielkim wzruszeniem obejrzeli przedstawienie. 18 marca braliśmy udział w IX Wojewódzkim Przeglądzie Misterium Męki i Zmartwychwstania Pańskiego w Mierzeszynie. wszyscy uczestnicy otrzymali słodkie prezenty, a szkoła wspaniałe książki. Dziękujemy!

 Mariola Jankowska




POWITANIE WIOSNY



21 marca 2016r.obchodziliśmy pierwszy dzień wiosny. Był to dzień bez mundurka, uczniowie ubrali   się w  kolorowe stroje, dziewczynki we włosy wpięły wstążki i kokardki.
Obchody zaczęliśmy od krótkiego apelu i obejrzenia dwóch przedstawień, o tematyce wiosennej, przygotowanych przez klasę Ia i Ib. Uczniowie w pięknych, kolorowych strojach śpiewali, tańczyli i recytowali wiersze o nadchodzącej wiośnie i odchodzącej zimie.

„Chodzi wiosną deszcz po świecie, kropi kwiaty,
 kropi dzieci.

Delikatnie kropelkami daje poznać, że jest z wami.”


Następnie wychowankowie udali się na plac zabaw i teren przed szkołą w poszukiwaniu słodkiej niespodzianki. Czekoladowe zajączki sprytnie zostały ukryte i potrzebne było „sokole oko” by je wypatrzeć w trawie, w krzaczkach oraz należało wykazać się niezwykłą zwinnością i sprawnością by je ściągnąć z drzewa.
Potem wszyscy uczniowie udali się na boisko by tam rozegrać zawody w trzech kategoriach wiekowych: klasy 0-I, klasy II-III, klasy IV-VI. Było przeciąganie liny, gra w zbijaka, rzut piłeczką palantową. Zabawa była udana i w wiosennych nastrojach powróciliśmy do szkoły.





Joanna Bartkowiak-Zwarra


23 MISTRZOSTWA GMINY

TRĄBKI WIELKIE W WARCABACH

20 marca 2016r.  Wiktor Lewandowski zdobył II miejsce, natomiast Daniel Seredyński III miejsce w 23 Mistrzostwach Gminny Trąbki Wielkie w warcabach w kategorii młodzików. Gratulacje!

 



NASZ STYPENDYSTA

15 marca 2016 roku w Urzędzie Gminy w Trąbkach

Wielkich, podczas obrad XXII zwyczajnej sesji Rady

Gminy Trąbki Wielkie, odbyło się uroczyste wręczenie

stypendiów Wójta Gminy. W tym roku stypendium

naukowe otrzymał ponownie Wiktor Lewandowski,

ucz. kl.V. Gratulacje!

 



REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

W dniach 14 - 16.03.2016r. dzieci uczestniczyły
 w rekolekcjach wielkopostnych, które odbyły się

 w Kościele p.w.  Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
w Trąbkach Wielkich.




SUKCESY W POWIATOWYM KONKURSIE

 "PIĘKNEGO CZYTANIA" 

W dniach 8-10 marca 2016 roku w siedzibie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej – Filii w Pruszczu Gdańskim odbył się „Konkurs Pięknego Czytania” (pierwszy etap powiatowego konkursu czytelniczego „Z książką na Ty”). W konkursie wzięło udział 101 uczniów z 19 szkół podstawowych powiatu gdańskiego.
Jury oceniało płynność czytania, poprawność artykulacji głosek, tempo czytania (pauzowanie, interpunkcja) oraz dobór środków artystycznego wyrazu.
Naszą szkołę reprezentowało 6 uczniów z klas I-VI. Jest nam niezwykle miło poinformować, że w kategorii klas najmłodszych pierwsze miejsce zdobyła Magdalena Podolska (kl. Ib).
Nie zawiodła nas również ubiegłoroczna zwyciężczyni. W kategorii klas V Aleksandra Gajewska również zdobyła pierwsze miejsce.
Wszystkim uczniom gratulujemy!

Joanna Bartkowiak-Zwarra








PILOCI MI-24 "WYLĄDOWALI" W CZERNIEWIE



W środę 9 marca do naszej szkoły niespodziewanie zawitali lotnicy z zaprzyjaźnionej Jednostki Wojskowej 1300 w Pruszczu Gdańskim. Piloci śmigłowców bojowych kpt. pil. Arkadiusz Kopycki,  kpt. pil. Rafał Galiński oraz por. pil. Paweł Lipski chcieli przekazać naszym uczniom informacje na temat wykonywanego zawodu. Opowiedzieli o rodzajach Wojska Polskiego a także o jednostce, w której służą. Pokazali stroje żołnierzy służących w wojskach lądowych i powietrznych. Uczniowie mieli możliwość nie tylko oglądania ale także przymierzania np. hełmu lotniczego, gogli noktowizyjnych czy kamizelek ratunkowych. Piloci opowiadali także o trudach związanych ze służbą poza granicami kraju m.in udziałem w polskich kontyngentach wojskowych w Afganistanie i Iraku. Temat spotkania szczególnie zainteresował chłopców, którzy z wyjątkowym skupieniem słuchali wypowiedzi gości oraz oglądali filmy przedstawiające śmigłowce bojowe MI-24 w akcji. Uczniowie dostali zaproszenie do zwiedzenia Jednostki Wojskowej w Pruszczu Gdańskim i z pewnością będą chcieli z niego skorzystać. Czy lotnicy zachęcili uczniów do swojego zawodu? Tego dowiemy się za kilka lat, może w niektórych zaszczepili bakcyla lotnictwa….

Milena Kopycka










JABŁKA CZERWONE, ZIELONE, MAŁE I DUŻE




W środę 9 marca od rana w szkole niespodzianka.  Duży samochód ciężarowy przywiózł ponad 20 ton jabłek. Telefon aż poczerwieniał od szybkiej alarmowej drogi informowania o nowej dostawie.  Przyjechali wszyscy zainteresowani – szkoły, sołtysi, pan Władek, mieszkańcy. Dla naszych dzieci jabłka czekają w każdej klasie i kuchni. Dziękujemy ofiarodawcom!!!! Poznajemy nowe gatunki jabłek, ale także przypominamy sobie smaki z dzieciństwa.  Coraz sprawniej rozładowujemy i dzielimy jabłka – tym razem 3,5 godziny. Ale jesteśmy zmęczeni i mamy  dziwnie długie ręce. Wystarczy jednak  uśmiech starszej pani i słowa – dziękuję, że o mnie pamiętaliście.

Maria Sautycz



DZIEŃ KOBIET




8 marca obchodziliśmy Dzień Kobiet. Samorząd Uczniowski nie zapomniał ani o kobietach „małych”, ani o kobietach „dużych”. Uczennice naszej szkoły otrzymały lizaki o pysznych owocowych smakach, a panie kolorowo kwitnące prymulki.
Tego dnia chłopcy spisali się na medal i obdarowali swoje koleżanki tulipanami, różami, czekoladkami, bombonierkami.
My, dziewczynki serdecznie dziękujemy naszym kolegom i obiecujemy, że nie zapomnimy o nich we wrześniu, kiedy będą obchodzić Dzień Chłopaka.

 

 



TURNIEJ WIEDZY O BEZPIECZEŃSTWIE

W RUCHU DROGOWYM

3 marca 2016r. w SP w Mierzeszynie odbył się Gminny Turniej o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym i Ratownictwie. Drużyna w składzie Wiktor Lewandowski, Igor Zybała i Jakub Pozorski zdobyła II miejsce.



 


Chłopcy oprócz testu z wiedzy o ruchu drogowym wzięli udział w egzaminie praktycznym.

 


 

ŻOŁNIERZE WYKLĘCI

 

W dniu 1 marca 2016r. odbył  się w naszej szkole Dzień  Żołnierzy Wyklętych. Na lekcji historii  uczniowie klas V- VI  poznali dzieje, rodowód  żołnierzy niezłomnych. Odbyły się także  zajęcia poświęcone  postaciom  - Inki, Zagończyka. Młodzież z zainteresowaniem  obejrzała relacje z  II Krajowej Defilady Żołnierzy Niezłomnych.  Uczennica Dominika Budych  w dniu 2 marca wzięła udział w Wojewódzkim  Konkursie Żołnierzy Wyklętych - recytacja poezji. Z dumą i radością  przyjęliśmy informacje  o tym, że nasza Dominika zdobyła I miejsce.  W dniu 4 marca Dominika  wzięła udział Koncercie  Galowym.


 

 

                                                                     Maria Sautycz



WYCIECZKI W FERIE ZIMOWE...

24 lutego 2016r. 35 uczniów klas III- VI wyjechało do Starogardu do nowo otwartego kina w galerii Neptun. Wspólnie obejrzeliśmy przepiękną bajkę Zwierzogród. Dzieciom film bardzo się podobał.A po  filmie udaliśmy się na lody do pobliskiej lodziarni. Wypad do Starogardu  był bardzo  sympatyczny.


17 lutego 2016r.  udaliśmy się z dziećmi na spektakl teatralny „Siostrzyczka i braciszek” do Teatru Gdynia Główna. Przedstawienie oparte na baśni braci Grimm, pobudziło dziecięcą wyobraźnię.  Dwie aktorki przy pomocy swoich głosów i prostych rekwizytów potrafiły tak zaczarować dzieci, że przez godzinę  wszyscy odbywaliśmy wędrówkę razem z  siostrzyczką i braciszkiem. Po spektaklu przekąsiliśmy co nieco i udaliśmy się nad morze, by pooddychać  zdrowym morskim powietrzem.



Maria Sautycz



WYJAZD NA LODOWISKO

 

 

16 lutego odbył się wyjazd na lodowisko miejskie w Gdańsku 17 uczniów klas IV-VI  pod opieką p. Adriany Bławat, p. Elżbiety Jasiak oraz p. Bogdana Janiaka.

Dzieci zostały dowiezione do Trąbek Wielkich przez rodziców, skąd autobusem PKS pod opieką nauczycieli dotarły do Gdańska. Sam pobyt na lodowisku – chociaż szybko minął – to dostarczył wszystkim bardzo dużo emocji.  Dziękujemy  rodzicom za pomoc w dowiezieniu i odebraniu dzieci z miejsca zbiórki, dzięki czemu mogliśmy zorganizować  wyjazd dla małej, ale jakże chętnej i aktywnej grupki dzieci.

GALERIA

 



ZAJĘCIA MULTIMEDIALNE



15 lutego w naszej szkole odbyły się zajęcia świetlicowe z multimediami, których organizatorem był GOKSiR w Trąbkach Wielkich.

SUKCESY MUZYCZNE




9 lutego 2016r. w Szkole Podstawowej w Trąbkach Wielkich odbył się X Powiatowy Konkurs Piosenki Patriotycznej, w którym nasz szkolny chór zdobył I miejsce, natomiast Aleksandra Gajewska, ucz.kl.V oraz Anna Morawska ucz. kl.IV wyróżnienie.







KONCERT MUZYCZNY


11 lutego 2016r. odbył się koncert Pani Muzyki, podczas którego uczniowie poznali rodzinę trąbek – ich brzmienie, budowę i zastosowanie. Wszystko to wplecione było w muzykę z baśni i bajek.

Najwięcej emocji wywołała piosenka „Mam tę moc!” z bajki pt.: „Kraina Lodu”.  Do końca dnia można było usłyszeć śpiewające dzieci z uśmiechem na twarzy „mam tę moc….”.

 


 



DZIEŃ EKOLOGII

 

 
 

 5 lutego 2016r. w ramach comiesięcznych „Dni Ekologii”, obchodziliśmy „Dzień lasu i zwierząt leśnych”. Tego dnia dzieci i nauczycieli obowiązywał kolor zielony. Do szkoły został zaproszony leśniczy i myśliwy - pan Mariusz Filochowski wraz z panią leśnik.  Pani Agata spotkała się z uczniami klas 0-III, którym  bardzo ciekawie opowiedziała o lesie – jego warstwach i mieszkańcach  i swojej pracy leśnika. Natomiast pan Mariusz uczniom klas IV-VI przybliżył sytuację zwierząt leśnych i ptaków w okresie zimy, o formie ich dokarmiania, o naszych obowiązkach wobec otaczającego nas świata roślin i zwierząt oraz na czym polega łowiectwo. Nasi uczniowie byli bardzo zainteresowani prelekcją, świadczy o tym duża ilość pytań zadawanych państwu leśnikom. Bardzo dziękujemy Państwu za poświęcony nam czas oraz za wiele ciekawych informacji o lesie i jego mieszkańcach.

 

                    Mariola Jankowska

 

 

 


 

ZABAWA KARNAWAŁOWA
UCZNIÓW KLAS IV-VI


 

4 lutego 2016r. odbyła się zabawa  karnawałowa dla klas IV VI. Dzieci świetnie bawiły się i pomimo tego, że to już prawie młodzież większość z nich miało ciekawe przebrania. Na pochwałę zasługuje tu Mariolka, w którą wcielił się Patryk Animucki z k. VI.


Na zabawie można było spotkać Piratkę, Batmana, Kościotrupa, Książniczki, Zajączki, Kociaki i wiele innych ciekawych strojów.

    GALERIA

 

 

ZABAWA KARNAWAŁOWA DLA DZIECI
 Z ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO
I UCZNIÓW KLAS I – III





4 lutego 2016 roku odbyła się w naszej szkole zabawa karnawałowa dla dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniów z klas I a, I b, II a, II b i III od godz. 10.30 do 12.15.
    W trakcie zabawy odbywały się różne konkursy, w których za udział dzieci otrzymywały słodkie nagrody. Zabawa była bardzo udana i radosna, uśmiechom nie było końca. Wspaniałą atmosferę wprowadzał Klaun Wojtek, który zapraszał dzieci do wesołej zabawy. Uczniowie przebrani byli za postacie znane ze znakomitych bajek i filmów dla dzieci. W fantastycznych tańcach brały udział Księżniczki, Wróżki, Czarodziejki, Czarownice, Piratki, Kotki, Książęta, Spidermany, Batmani, Diabły, Ali Baba, Lord Vader i wiele innych ulubionych bohaterów. W przerwie pomiędzy rytmicznymi pląsami w klasach na dzieci czekał słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Były pyszne ciasteczka, cukierki, lizaki, czekoladki, wyśmienite napoje i soki, ponieważ tego dnia był Tłusty Czwartek, pojawiły się również pączki.
    Dzieci we wspaniałych humorach pojechały do domów. Dziękujemy Pani Dyrektor, Radzie Rodziców oraz wszystkim tym dzięki, którym nasza karnawałowa impreza była fantastyczna.

GALERIA

                                Alicja Neuműller

 



POKAZ RYCERSKI


1 lutego 2016 roku w naszej szkole odbył się pokaz historyczny „Staropolski sarmatyzm i epoka szlachecka” przygotowany przez Grupę Artystyczną „Rekonstrukto”.
Uczniom zostały zaprezentowane obyczaje  epoki szlacheckiej, tradycyjny strój sarmaty. Odbył się pojedynek z wykorzystaniem broni i rekwizytów oraz prezentacja uzbrojenia. Największe wrażenia na uczniach wywarły narzędzia tortur i informacje dotyczące procesu czarownic.

GALERIA

Joanna Bartkowiak - Zwarra





DOSTAWA JABŁEK


27 stycznia 2016r. w naszej szkole pojawił się dobrze  nam znany  TiR z jabłkami. 20 ton jabłek szybko zostało rozdysponowane  szkołom gminy Trąbki Wielkie, placówkom  opiekuńczym, mieszkańcom. Sprawny wyładunek jabłek możliwy był dzięki uprzejmości: Zakładu Gospodarki Komunalnej, i   pana Piotra Lewańczyka. Oczywiście dużym benificjentem owoców są nasi uczniowie. Jabłka po raz czwarty otrzymaliśmy od Stowarzyszenie" Amor Omnia Vincit". Serdecznie dziękujemy Stowarzyszeniu za pamięć  i współpracę. Dzięki działaniom stowarzyszenia doświadczamy smaku pysznych polskich jabłek  i radości z dzielenia się z innymi.

Maria Sautycz



DZIEŃ BABCI I DZIADKA



22 stycznia 2016r. w naszej szkole odbył się Dzień Babci i Dziadka na który chętnie przybyli zaproszeni goście. Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości. Dzieci na ten dzień wraz ze swoimi wychowawcami przygotowały piękny program artystyczny. W większości były to wzruszające wiersze i piosenki okolicznościowe, związane tematycznie z tymże świętem. Na koniec wnuki wręczyły własnoręcznie wykonane laurki. Całe wydarzenie przebiegło wspaniale. Babcie i Dziadkowie podziękowali za udany występ swoich wnuków i wraz z nimi udali się do swoich domów dalej świętować swoje święto.

Joanna Osińska

MAŁY MISTRZ

 



Korzystając z zimowej pogody, uczniowie klas pierwszych w piątek 22 stycznia 2016r. na lekcji wychowania fizycznego  podnosili swoją sprawność fizyczną, w ramach programu ,,Mały Mistrz”. Najmłodsi zdobyli nową umiejętność- saneczkarz.  Było dużo śniegu i wspaniałej zabawy na świeżym powietrzu.

Adriana Bławat



SUKCES W KONKURSIE POWIATOWYM

Miło nam poinformować, że praca uczennicy klasy IV Wiktorii Czyż została wyróżniona w Powiatowym Konkursie "Kartka Świąteczna". Wiktoria swoją pracę wykonała na zajęciach komputerowych w programie graficznym Paint. Gratulacje!








PASOWANIE NA CZYTELNIKA







20 stycznia 2016r. uczniowie klasy I zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej. Uczniowie zostali zapoznani przez panią Asię - bibliotekarza szkolnego - z zasadami wypożyczania książek oraz zasobami naszej bibliotek. Dzieci wysłuchały kilka wierszyków znanego polskiego poety Jana Brzechwy, a następnie mogły sobie po raz pierwszy wybrać jedną z książeczek i wypożyczyć ją do domu. Na pamiątkę tego wydarzenia nowi czytelnicy otrzymali kolorowe zakładki do książek.







SUKCES SPORTOWY


19 stycznia 2016r.  reprezentacja uczennic z klasy VI i V zdobyła II miejsce  w Gminnych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Piłce Siatkowej Dziewcząt. Gratulacje!






BIWAK W SZKOLE


We wtorek 19 stycznia 2016r. uczniowie klas pierwszych oraz zerówka wzięli udział w biwaku integracyjnym. Na ten dzień najmłodsi czekali z wielką niecierpliwością. Podczas biwaku śpiewom i tańcom nie było końca. Dzieci z wielką radością uczestniczyły w zabawach ruchowych i prezentowały swój talent wokalny. W trakcie zabawy dzieci częstowały się pysznymi goframi upieczonymi przez Panią Majkę. Zabawa sprawiła dzieciom dużo radości i przyjemności. Było dużo śmiechu, ale oto właśnie chodziło, aby ten dzień był wyjątkowy.

Adriana Bławat



MUZYCZNY PREZENT...




Hura, hura, hura – okrzyki dzieci i nauczyciela muzyki pana Tomasza Stroynowskiego nie milkną po prezencie, jaki otrzymaliśmy w tym roku od Świętego Mikołaja.
Bardzo dziękujemy panu Wójtowi Błażejowi Kąkolowi, za wspaniały muzyczny sprzęt, który będzie nam służył przez długie, długie lata...


                                            Wdzięczna Społeczność Szkoły




ZIMOWE SZALEŃSTWO






Uczniowie klas drugich i klasy trzeciej we wtorek 12 stycznia 2016r. brali udział w biwaku. Pogoda była dla nas łaskawa. Dzieci sumiennie się przygotowały i zabrały ze sobą sanki. Po kilku godzinach lekcyjnych wyruszyliśmy na poszukiwanie dogodnego miejsca na zimową zabawę. Radości było wiele, na początku dzieci zjeżdżały z górki na sankach, kiedy już się zmęczyły lepiły bałwany i robiły śnieżne aniołki. Zmęczeni ale zadowoleni wróciliśmy do szkoły po to by się ogrzać i posilić. Dzieci odpoczywały na materacach podczas seansu filmowego zajadając pyszne gofry. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że należy to powtórzyć.



Milena Kopycka






KONCERT PANI MUZYKI






8 stycznia 2016r. odbył się koncert muzyczny z cyklu "Spotkania z Panią Muzyką", podczas którego dzieci dowiedziały się o historii kolędowania i kolędników.





JASEŁKA DLA RODZICÓW





5 stycznia 2016r. wzorem lat ubiegłych wystawiliśmy jasełka dla rodziców i przyjaciół młodych artystów. Towarzyszyło temu wiele emocji, ponieważ młodzi adepci sztuki aktorskiej , niejednokrotnie przyznawali się do tremy. Nie bardzo trafiały do nich argumenty, że to tylko wspólna zabawa, że pomyłki zdarzają się każdemu i  że nie należy się tym przejmować. Na występ przybyło bardzo wiele osób. Każdy z widzów oczekiwał z niecierpliwością na występ swego dziecka. Rodzice robili zdjęcia i nagrywali filmy. Byli bardzo dumni ze swych pociech. Przedstawienie jasełkowe podobało się publiczności, czego wyrazem były gromkie brawa.

Mariola Jankowska


 

„Wigilia przyjdzie do każdej chaty

Do domu każdego

W jej świętej godzinie 

Znów Maryja porodzi…”

Zygmunt Bukowski, Wigilia 1991 roku

 

Z okazji Świąt

życzymy zdrowia, radości,

przeżywania Bożego Narodzenia

w ciepłej, rodzinnej atmosferze.

Kolejny zaś Nowy Rok niech będzie czasem pokoju

oraz realizacji osobistych i zawodowych zamierzeń.

 

Dyrektor, Grono Pedagogiczne,

Pracownicy i Uczniowie

Szkoły Podstawowej

 im. Zygmunta Bukowskiego w Czerniewie

 

 

Boże Narodzenie, 2015r.



 ŻYCZENIA, ŻYCZENIA...





21 grudnia 2015r. panował bardzo świąteczny nastrój w naszej szkole... Po kilku lekcjach odbył się apel podczas, którego pani dyrektor wręczyła nagrody za wykonane prace w Szkolnym Konkursie "Kartka Świąteczna". Następnie odbył się mały koncert przygotowany przez uczennice z klasy IV - Różę Fisher oraz Martynę Rolińską - dziewczynki na własnych instrumentach zaprezentowały przepiękne kolędy.


 Na zakończenie pani dyrektor złożyła życzenia całej społeczności szkolnej oraz przypomniała o bezpiecznym zachowaniu podczas przerwy świątecznej. Po apelu odbyły się klasowe wigilie  z kolędami i życzeniami. Oczywiście do domu dzieci pojechały z paczkami od wielu Mikołajów...

Wigilia klasy VI Wigilia klasy V

Wigilia klasy IV
Wigilia klasy III








"JASEŁKA - TROCHĘ ŚMIESZNE,
TROCHĘ POBOŻNE



„Dziś w stajence mały Jezus się narodził
I pobożnie swoje małe rączki złożył
Chociaż jest maleńki błogosławi już
Wszystkim którzy zaśpiewali Mu”




Białe ulice, gorączkowa krzątanina i zapach pierników. To oznaki zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Również w naszej szkole zauważono, że święta zbliżają się wielkimi krokami. Właśnie dlatego uczniowie kółka teatralnego i chóru postanowili wprowadzić nas w niezwykły nastrój tego czasu przedstawieniem pt: „Jasełka - trochę śmieszne, trochę pobożne.” Oglądając jasełka, czuło się nastrój świąt Bożego Narodzenia. Zgodnie z tradycją byli Maria i Józef, była szopka bożonarodzeniowa, pasterze  i Trzej Królowie, piękne anioły i diabły, był Herod, Herodowa i Śmierć. Aktorzy bardzo wczuli się w swoje role, wszyscy byli doskonale przygotowani do przedstawienia. Fragmenty życia głównych bohaterów przeplatane były staropolskimi kolędami i pieśniami bożonarodzeniowymi. Doskonale przygotowana scenografia, budowała nastrój i przenosiła nas w realia tamtych czasów. Spektakl został ciepło przyjęty przez zebranych i nagrodzony gromkimi brawami. Na Jasełka oraz spotkanie wigilijne przybyli licznie zaproszeni goście - pani wizytator Kuratorium Oświaty Iwona Michowska, pan Wójt Gminy Trąbki Wielkie Błażej Konkol, pani Dorota Wittbrot - dyrektor SP nr 7 w Gdyni, pani doktor Dorota Bąk,  państwo Maria i Władysław Ornowscy z Fundacji Pan Władek, ksiądz prałat Edward Szymański, ksiądz proboszcz Dariusz Cieniewicz, prezes Koła Łowieckiego „Jeleń” Marcin Neumuller, pani Anna Tysler, pan Przemysław Sautycz, radni gminy Trąbki Wielkie: panowie Piotr Zarzycki, Michał Studziński, pani Barbara Morawska, pan leśniczy Mariusz Filochowski, emerytowani pracownicy szkoły, rodzice i absolwenci.



Jednak najwięcej emocji wśród wszystkich wzbudziła wizyta – Świętego Mikołaja, który jak zawsze miał ze sobą wiele prezentów dla wszystkich obecnych.  Po spektaklu pani dyrektor zaprosiła wszystkich do wigilijnego stołu, na którym  nie zabrakło wspaniałych wigilijnych potraw. Spotkanie  przebiegło w atmosferze rodzinnego ciepła, wzajemnej życzliwości i pojednania. Były płynące z głębi serca życzenia, opłatek oraz wspólnie śpiewanie kolęd.


Mariola Jankowska





ŚWIĘTO ŁUCJI





15 grudnia 2015r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Świętej Łucji (jest to tradycyjne święto szwedzkie). Dzieci przebrane w białe stroje śpiewając piosenkę o św. Łucji, częstowały w tym dniu ciasteczkami tradycyjnymi dla szwedzkiej kuchni - "peppakaker". Uroczystość przygotowali uczniowie klasy czwartej pod kierunkiem nauczyciela j. niemieckiego -p.Anny Wiśniewskiej.






SUKCES MUZYCZNY

14 grudnia 2015r.w Szkole Podstawowej w Kłodawie odbył się XI Gminny Konkurs Kolęd i Piosenek o Tematyce Bożonarodzeniowej, w którym uczennica klasy IV Anna Morawska zajęła II miejsce. Gratulujemy!





AKADEMIA BEZPIECZNEGO PUCHATKA

Najmłodsi uczniowie naszej szkoły przez ostatnie tygodnie razem z Puchatkiem poznawali wiedzę o tym, jak bezpiecznie dotrzeć do szkoły oraz spędzić bezpiecznie czas w szkole i w domu.
W dniach 8-15.12.2015r. w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego "Akademia Bezpiecznego Puchatka", 6-latki z klas pierwszych pisały on-line Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa. Test został napisany przez dzieci wzorowo.

 

Adriana Bławat





SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI
POEZJI ZYGMUNTA BUKOWSKIEGO
KLAS I - III






9 grudnia 2015r. odbył się w nasze szkole Konkurs Recytatorski Poezji Zygmunta Bukowskiego. Wzięło w nim udział 9 uczniów z klas I-III.
Jury w składzie: p.Maria Sautycz, p.Anna Wiśniewska i p. Mariola Jankowska wyłoniło następujących zwycięzców:

Klasa I
I miejsce Bogdanowicz Jagoda kl. Ia
II miejsce Filochowski Julian kl. Ia
III miejsce Smentek Wiktoria kl. Ib

Klasa II
I miejsce Kępka Konrad kl. IIb
II miejsce Zwarra Igor kl. IIa
III miejsce Pakulski Bartosz kl. IIa

KlasaIII
I miejsce Wojnicz Magdalena
II miejsce Pozorska Kinga, II miejsce Janiszewska Amelia

Wszystkim recytującym wiersze  bardzo serdecznie gratulujemy!
                                                                Alicja Kalinowska





WYCIECZKA DO CIEPLEWA


W poniedziałkowy  poranek 7 grudnia 2015r. uczniowie klasy II a i II b pojechali na wycieczkę do Cieplewa na spektakl pt. „Rockandrollowy Kot w Butach” reż. Marcina Marca. Spektakl odgrywany był w technice maski teatralnej. Dzieci z zainteresowaniem oglądały pełną piosenek i muzyki interpretację znanej baśni Ch. Perrault. Wyrazistość formy, wartka akcja i świetna muzyka sprawiły wszystkim ogromną radość i wywarły na młodych widzach wrażenie.

Milena Kopycka




MIKOŁAJKOWY WYJAZD




7 grudnia 2015r. uczniowie klas IV-VI z okazji mikołajek udali się do kina na film pt."Listy do M". Świąteczny wystrój kina, przechadzający się Mikołaj oraz sam film wprowadził dzieci w nastrój nadchodzących świąt. Po seansie udaliśmy się do ulubionych przez dzieci restauracji...




 Ponieważ słoneczko pięknie świeciło dziś od rana postanowiliśmy zrobić sobie spacer na targ węglowy, gdzie co roku odbywa się tam Jarmark Świąteczny.




Dzieci oglądały i podziwiały piękne ozdoby świąteczne oraz zaznały uciechy na karuzeli...Śmiechu i radości było dziś bez liku na twarzach naszych uczniów! W końcu to MIKOŁAJKI!





"SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM"




W piątek 4 grudnia 2015r. do szkoły zawitał Święty Mikołaj. Uczniowie klas 0-III od rana czekali z niecierpliwością na długo niewidzianego gościa. Dzieci również przygotowały dla Mikołaja prezenty w formie wierszyków, piosenek i kartek świątecznych. W końcu nadszedł kres ich oczekiwań i na korytarzu szkolnym dało się słyszeć dźwięk mikołajowego dzwonka, od razu na twarzach dzieci zagościł uśmiech. Święty Mikołaj obdarował dzieci licznymi  prezentami i wyruszył w dalszą drogę.


Milena Kopycka








"WARSZTATY O ŻYWIENIU"



4 grudnia 2015r. odbyły się w naszej szkole warsztaty o zdrowym żywieniu. Brała w nich udział klasa Ia i Ib. Uczniowie dowiedzieli się co jest zdrowe, najbardziej potrzebne, aby ich organizmy rozwijały się prawidłowo. W tym celu dietetyczka zapoznała dzieci z piramidą żywieniową, omówiła poszczególne jej szczeble.Przedstawiła najważniejsze witaminy i ich znaczenie dla prawidłowego rozwoju i zachowania dobrego stanu zdrowia.  Uczniowie wykazali duże zainteresowanie. Chętnie i aktywnie uczestniczyli w zajęciu, odpowiadali na pytania zadawane przez gościa. Brali również udział w przeprowadzanych doświadczeniach, chętnie delektowali się bardzo zdrowym napojem cytrynowo-pomarańczowym.





                                                              
"W ŚWIĄTECZNYM NASTROJU..."








3 grudnia 2015r. w naszej szkole odbył się koncert Pani Muzyki, który cudownie wprowadził nas w świąteczny nastrój. Dekoracje, choinka, śpiew kolęd...to wszystko przypomina nam, że niedługo Boże Narodzenie!



    
SUKCESY W KONKURSIE LITERACKIM


W miesiącu wrześniu w naszej gminie ogłoszono konkurs literacki na najciekawsze wspomnienie wakacyjne. Trzy uczennice naszej szkoły z klas IV-VI przystąpiły do rywalizacji i napisały prace. Wyniki ogłoszono w listopadzie.

Róża Fischer – II miejsce w kategorii klas IV
Aleksandra Gajewska – II miejsce w kategorii klas V
Julia Ormańczyk – wyróżnienie w kategorii klas VI

Wszystkim uczennicom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Joanna Bartkowiak-Zwarra




III DZIEŃ EKOLOGII





„Ze zwierzętami trenujemy kreatywność” – pod takim hasłem odbył się w naszej szkole  III Dzień Ekologii w dniu 30 listopada 2015r.  Tego dnia uczniowie mogli przyprowadzić swoje zwierzątka, lub przynieść ich zdjęcia. Tylko czworo uczniów odważyło się przyjść do szkoły ze swoimi pupilami – były to dwa chomiki, żółw i pies. Natomiast wiele osób przyniosło zdjęcia zwierzątek. Podczas apelu niecodzienni goście zostali przedstawieni całej społeczności szkolnej. Ponadto dzieci klas 0-III otrzymali plastyczne zadanie kreatywne, które polegało na poszukaniu zwierzątka w odcisku dłoni. Klasy IV-VI wcieliły się w rolę zwierząt i odpowiedzieć na pytania: Gdybym był zwierzęciem, byłbym/byłabym; co by było, gdyby nagle z powierzchni ziemi zniknęły wszystkie koty; co powiedziałyby nosorożce, gdyby nagle zaczęły mówić ludzkim głosem. Zadania, które wykonywaliśmy uświadomiły nam wszystkim o zbliżającej się zimie i konieczności wsparcia naszych czworonożnych przyjaciół.


                        Mariola Jankowska








SPOTKANIE Z POLICJANTKĄ




  26 listopada 2015r. gościliśmy w naszej szkole panią policjantkę z Powiatowej Komendy w Pruszczu Gdańskim, która przypomniała dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się na drogach, zwróciła uwagę na konieczność noszenia elementów odblaskowych, pokazała jak powinniśmy zachować się w obecności obcego psa. Ponadto rozmawiała z dziećmi o dopalaczach, narkotykach i innych niebezpiecznych używkach.



ZABAWA ANDRZEJKOWA I NOCKA W SZKOLE



  25 listopada 2015r. uczniowie klas IV-VI wraz ze swoimi wychowawcami oraz panią Joanną Bartkowiak -Zwarra - opiekunem Samorządu Uczniowskiego bawili się podczas dyskoteki andrzejkowej. Zabawa przeplatana była pięknymi dedykacjami, konkursami, wróżbami  andrzejkowymi oraz laniem wosku.
Największą atrakcją tego wieczoru było jednak nocowanie w szkole....dzieci nie mogły się doczekać, kiedy w końcu przebiorą się w piżamy i zrobią sobie legowiska na szkolnym holu. Śmiechu i wygłupów było co nie miara....jednak bajka na dobranoc przeczytana przez panią Asię wyciszyła wszystkie emocje....i zmęczeni po szaleństwach dyskotekowych  wreszcie usnęliśmy...


Rano obudził nas głośny dzwonek.....bo przecież byliśmy w szkole.
Kiedy znowu taka noc? Tak pytali zadowoleni uczniowie....





DOSTAWA JABŁEK



12 listopada 2015r. zawitał w naszej szkole kolejny ładunek pełen jabłek. Dzięki pomocy mieszkańców i Wydziałowi Komunalnemu z Trąbek Wielkich akcja rozładunkowa przebiegała bardzo sprawnie. Jabłka były pozyskane ze Stowarzyszenia "Amor Omnia Vincit" ze Starogardu Gdańskiego. Dziękujemy dobrym ludziom dzięki którym pozyskaliśmy owoce !



W NASTROJU PATRIOTYCZNYM...




16 listopada 2015r. odbył się kolejny koncert Pani Muzyki. Ponieważ parę dni temu świętowaliśmy 97 rocznicę odzyskania niepodległości, to dzisiejszy koncert pozostał również w tonacji patriotyzmu. Dzieci wysłuchały Bogurodzicę, tańczyły poloneza oraz śpiewały pieśni patriotyczne.




ŚPIEWANKI DLA NIEPODLEGŁEJ




10 listopada 2015r. o godz.10.15,  w  97 urodziny  rozpoczęły się  urodzinowe śpiewanki  dla Ojczyzny. Cała społeczność, uczniowie i nauczyciele  śpiewaliśmy  piosenki patriotyczne, posłuchaliśmy historii o odzyskaniu niepodległości. Klasa szósta przygotowała przedstawienie pod tytułem „Dwa zdania o 11 listopada”.  Na koniec „Śpiewanek” rozdane zostały karty pamięci, które zostaną wypełnione przez  uczniów w postaci życzeń, rysunków z okazji 97 urodzin  Niepodległej. Karty zostaną zdeponowane w Kapsule Czasu i wystawione podczas  100 lecia Odzyskania Niepodległości.

Wszystkiego dobrego  Ojczyzno!

Maria Sautycz

GALERIA








WYCIECZKA DO TEATRU


6 listopada 2015r. uczniowie klasy „0” wraz z klasą Ia i Ib pojechali na wycieczkę do Teatru Miniatura w Gdańsku na spektakl pt. „Błękitna planeta”, która jest polską prapremierą sztuki Islandczyka Andriego Snæra Magnasona. To teatralna adaptacja wielokrotnie nagradzanej książki „Historia błękitnej planety”, m.in. Nagroda Literacka im. Janusza Korczaka, przetłumaczonej na ponad 30 języków. Przedstawienie to opowiada o planecie zamieszkanej wyłącznie przez dzieci, na której pewnego razu pojawia się pierwszy dorosły, sprzedawca kosmicznych odkurzaczy Cezary Nakręcony – w ten sposób rozpoczyna się pełna magii, piękna, ale i zmagań przygoda. Pełni wrażeń i zadowoleni z występu teatralnego wróciliśmy do szkoły.


                                                  Joanna Osińska




POWIATOWE IGRZYSKA W UNIHOKEJU



3 listopada 2015r. drużyna dziewcząt z klas V-VI zajęła IV miejsce w Powiatowych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Unihokeju. Gorące gratulacje!


PAMIĘTAMY O ZMARŁYCH...


 Jak każdego roku przed Świętem Zmarłych odwiedzamy groby naszych bliskich, a my w szkole porządkujemy cmentarz w Kleszczewie oraz pomnik w Granicznej Wsi...

Miejsce Pamięci po Obozie dla Jeńców Cywilnych
 w Granicznej Wsi
Cmentarz wojenny Armii Sowieckiej w Kleszczewie


29 października 2015r. uczniowie klas IV-VI pracowali na cmentarzu w Kleszczewie, aby przygotować to miejsce pamięci na święto zmarłych.


 





BEZPIECZNIE NA DRODZE

Uczniowie klasy IV  udali się na nietypowy spacer po okolicy podczas lekcji zajęć technicznych. Dzieci w praktyce utrwalały zasady bezpiecznego poruszania się po drodze oraz znaczenie noszenia odblasków.

Pamiętajmy szczególnie teraz w okresie jesienno-zimowym - pieszy widoczny na jezdni zwiększa swoje bezpieczeństwo!


 
   




HALLOWEEN....

 
29 października 2015r. uczniowie klasy IIa pod czujnym okiem pani Mileny Kopyckiej przedstawili krótką scenkę w języku angielskim ukazującą nam historię  święta obchodzonego w Stanach Zjednoczonych zwanego HALLOWEEN.

GALERIA ZDJĘĆ



II DZIEŃ EKOLOGII


 
   



W ramach Dni Ekologii 27 października 2015r. w naszej szkole odbył się Dzień Zdrowia pod hasłem „Kuchenna Rewolucja”, który poświęcony był zagadnieniom związanym z prawidłowym odżywianiem.
Klasy 0 - VI wzięły udział w smakowitym konkursie. Uczniowie mieli za zadanie wykonać w grupach sałatki owocowe lub warzywne, kanapki, posiłki promujące zdrowe żywienie. Dodatkowo klasy 0 – III wykonały opaski na głowy z obrazkiem przedstawiającymi warzywa, klasy IV- VI przygotowały plakaty promujące zdrowy styl życia. Każda klasa wraz z wychowawcą i przy pomocy rodziców przygotowała duży, pięknie udekorowany stół, który zapełnił się kolorowymi przysmakami, takimi jak: zupy, bułeczki marchewkowe, grillowane piersi z kurczaka, tortille, ciasta, koktajle, świeżo wyciskane soki, desery, galaretki i wiele innych fantastycznych potraw. Jury miało wielki problem z wyborem najlepszego wśród tylu rozmaitych smaków i najpiękniejszego pod względem estetycznym kulinarnego dzieła. Po naradzie członkowie komisji postanowili przyznać wszystkim klasom I miejsce. W nagrodę klasy 0-III otrzymały wieczorny pobyt w szkole z atrakcjami, natomiast klasy IV-VI nocny pobyt w szkole, również z atrakcjami.
Najważniejsze jest jednak to, że mogliśmy wziąć udział w tej wspaniałej i niecodziennej degustacji, a przygotowywanie sałatek było dla wszystkich klas okazją do radosnej wspólnej pracy, zaś dla naszych mistrzów kuchni – do pochwalenia się swymi najlepszymi przepisami.

Mariola Jankowska



ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH

 W ROKU SZKOLNYM 2015/2016



 
   

 

 

22 października 2015r. w naszej szkole odbyło się uroczyste ślubowanie klas pierwszych.

Zaproszeni rodzice, nauczyciele oraz koledzy mogli podziwiać, jak mali artyści śmiało i ciekawie recytują wiersze, śpiewają piosenki. Zaprezentowali wiadomości i umiejętności jakie zdobyli po ponad miesięcznym pobycie w szkole. Uczniowie śpiewająco opowiadali o poprawnych normach zachowania się w szkole i poza nią. Po przedstawieniu pani Dyrektor Kazimiera Kozak z uśmiechem na twarzy i bez żadnych wątpliwości zgodziła się, by przyjąć wszystkich do szkolnej rodziny, tym samym dokonała aktu pasowania symbolicznym ołówkiem. Następnie dzieci złożyły uroczystą przysięgę ślubowania, złożyły swoje podpisy na Akcie Ślubowania i otrzymały pamiątkowe dyplomy. Po części oficjalnej przyszedł czas na życzenia oraz prezenty. Bardzo miłym akcentem były życzenia składane przez przedstawiciela Samorządu Uczniowskiego oraz uczniów klasy III. Na koniec rodzice zaprosili na słodki poczęstunek dzieci, panią Dyrektor oraz nauczycieli.

Radość pierwszoklasistów i łezki w oczach dumnych rodziców pokazały, że była to  wyjątkowa uroczystość. Ten dzień był naprawdę wspaniały!
                           



Wychowawcy klas pierwszych:
Adriana Bławat, Alicja Kalinowska
                                                                                       Płyta z fotorelacją z uroczystości u wychowawców klas - zapraszamy!





GMINNE IGRZYSKA W UNIHOKEJU



21 października 2015r. drużyna dziewcząt z klas V-VI zajęła I miejsce w Gminnych Igrzyskach w Unihokeju. Gorące gratulacje!




MALI MISTRZOWIE RUSZYLI DO BOJU!





 
W roku szkolnym 2015/2016 kontynuujemy program Mały Mistrz, w którym dzieci rozwijają swoją sprawność fizyczną a także uczą się współpracy i wytrwałości. W tym roku grono małych mistrzów poszerzyło się o kolejnych małych sportowców, ponieważ poza klasami drugimi   klasa Ia i Ib także uczestniczą w sportowych zmaganiach. Dzieci są już po pierwszym teście sprawnościowym, który tak jak rok wcześniej składał się z trzech części:

       bieg 10 x 5 m
     marszobieg 600 m
    zwis na drążku




 
   


Niedługo uczniowie będą pracować nad zdobyciem odznak z poszczególnych sprawności. Małym Mistrzom życzymy powodzenia.

Milena Kopycka

 



KONCERT PANI MUZYKI



 
   


19 października 2015r. odbyło się kolejne "Spotkanie z Panią Muzyką", podczas którego dzieci poznały muzykę, stroje oraz tradycje kaszubskie.



 
   










EUROPEJSKI DZIEŃ PRZYWRACANIA
 CZYNNOŚCI SERCA





16 października 2015r. podczas “Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca”-  uczestniczyliśmy  w biciu rekordu  podczas akcji organizowanej przez  WOŚP. W 2013 roku w półgodzinnym ustanowianiu rekordu na terenie całego kraju wzięło udział aż 83 111 osób z 1132 instytucji.  W 2014 było  to 67 396 osób. W 2015r. dołączyliśmy do akcji. W naszej szkole wzięło udział w akcji 100 uczniów!
Gratulujemy wszystkim chętnym, którzy z taką pasją uczestniczyli w nauce resuscytacji.

Maria Sautycz


 
   








DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ






13 października 2015r. w naszej szkole o godzinie 11.30 odbyła się uroczysta Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem p. Marioli Jankowskiej i pana Tomasza Stroynowskiego  przygotowali humorystyczne przedstawienie - przeplatane piosenkami-  obrazujące codzienne życie szkoły.
Na uroczystość przybył Wójt Gminy Trąbki Wielkie p. Błażej Kąkol oraz emeryci, pracownicy i uczniowie szkoły.
Po przedstawieniu Dyrektor szkoły – Pani Kazimiera Kozak złożyła  życzenia wszystkim pracownikom szkoły oraz wręczyła Nagrody Dyrektora wyróżnionym nauczycielom i pracownikom obsługi. Nagrody otrzymali: p. Mariola Jankowska, p. Maria Sautycz, p. Alicja Neumuller, p. Agata Jażdżewska, p. Halina Lewańczyk,  p. Wiesław Kosikowski, p. Tomasz Stroynowski, natomiast p. Elżbieta Jasiak otrzymała  Nagrodę Wójta Gminy Trąbki Wielkie. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Uroczystość przebiegała w miłej i radosnej atmosferze. Na zakończenie uczniowie złożyli życzenia wszystkim pracownikom naszej szkoły. Uwieńczeniem spotkania był wspaniały tort oraz poczęstunek przy kawie.


Mariola Jankowska




WIZYTA W GDAŃSKIEJ FILHARMONII

12 października 2015r. uczniowie klas IV-VI wraz ze swymi wychowawcami: p.Bogdanem Janiakiem, p.Mariolą Jankowską, p.Elżbietą Jasiak oraz p. Marią Sautycz udali się do Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku na koncert edukacyjny pt."MUZYCZNE ŚCIEŻKI DŹWIĘKOWE - MUZYKA FILMOWA". 

 

Koncert ten uświadomił nam, jaka jest moc muzyki, zgodnie ze stwierdzeniem, że "€žgdy oglądamy film, przede wszystkim śledzimy akcję, a przecież tak naprawdę dopiero muzyka tworzy i zamyka całość..."€. 

Dzieci poznały melodie znane  z  filmów, m.in.  "Władca pierścieni"€, "Gwiezdne wojny"€, "€žShrek"€, "Król Lew", "€žKrólowa Lodu"€, "Blues Brothers"€, "€žPiraci z Karaibów"€, "€žDziewiąte wrota"€, "€žPan Tadeusz"€, przy akompaniamencie kontrabasu, trąbki, puzonu, perkusji. Miały możliwość  zobaczyć tap dance, czyli tzw.  step amerykański oraz miały okazję zatańczyć wspólnie z tancerzami na głównej scenie.


 

Wyprawa do filharmonii poprzedzona była spacerem po Starym Mieście - dzieci przypomniały sobie dobrze znane wszystkim gdańskie zabytki: Dwór Artusa, Ratusz, Fontannę Neptuna, Kościół Mariacki, Bramę Zieloną i Złotą, Zbrojownię, Katownię. Chociaż zimne, nadmorskie powietrze szczypało w uszy, to jednak ciepłe promienie jesiennego słońca ogrzewały bardzo mocno. Spacer był niezwykle ciekawy, gdyż nauczyciele przygotowali szereg zagadek dotyczących spotykanych obiektów.

 


 


NASZA ZAPRZYJAŹNIONA SZKOŁA MA 80 LAT!


9 października 2015r. w zaprzyjaźnionej szkole w Gdyni  odbyła się podniosła uroczystość  nadana imienia  oraz obchody 80 lecia tej placówki. Gdyńska „12” otrzymała miano  Mariusza Zaruskiego.


 



Wójt gminy Błażej Konkol skierował z okazji Jubileuszu i uroczystości nadania imienia szkole  - życzenia i gratulacje.
Wszyscy goście zostali obdarowani  jubileuszowymi pamiątkami. Szkoła otrzymała także sztandar! Gratulujemy i życzymy wszystkiego najlepszego!!!

Maria Sautycz


Życzenia od naszej szkoły:


Szanowna Pani Dyrektor,

Grono Pracowników Szkoły,

Drodzy Rodzice i Uczniowie!

Rzadko kiedy rodzimy się tak wszechstronni, by być w stanie zmierzyć się z różnorodnymi wyzwaniami.
A jednak historia zna takie przypadki. Twórca polskiego Yacht  Clubu, taternik,
dowódca 11 Pułku Ułanów, adiutant prezydenta II Rzeczpospolitej,
uczestnik wojny polsko – bolszewickiej, propagator idei harcerstwa,
 utalentowany malarz, prozaik, poeta i …jeszcze długo by wymieniać

- to Wasz Patron Mariusz Zaruski.

Uroczystość nadania imienia dla każdej placówki, jest ukoronowaniem trudu i zaangażowania całej Społeczności Szkolnej. Jest także kolejnym krokiem na drodze wychowania wrażliwego,
 odpowiedzialnego, twórczego i otwartego człowieka.
Szkoła nosząca imię tak wszechstronnego bohatera będzie mogła
szerzej oddziaływać na dzieci i młodzież.

W tym wyjątkowym dniu -  nadania imienia i pięknego Jubileuszu,  życzymy
całej Społeczności Szkoły  harmonijnego współdziałania owocującego sukcesami uczniów,
twórczych pomysłów i realizacji ambitnych zamierzeń.

A Wam, Drodzy Uczniowie życzymy powodzenia w zdobywaniu wiedzy i umiejętności,
zadowolenia z uzyskiwanych wyników w nauce, pięknych i trwałych  przyjaźni.
A po latach, życzymy abyście z dumą wspominali, że chodziliście do dobrej szkoły,
która nauczyła Was wiary i optymizmu zgodnie ze słowami Patrona:

 

Więcej żagli ! Odwińcie z rej płótna,
Niechaj maszty się kładą na fali.
Choć zawieja na morzu okrutna,
W górę serca ! - wyjdziemy z niej cali !

 

Dyrektor Szkoły

9 października 2015 rok


 

 



INTERNETOWY TEATR






8 października 2015r. uczniowie klasy IIa obejrzeli  bezpośrednią transmisję spektaklu „Świat Garmanna” z Teatru Baj w Warszawie.

„Spektakl powstał na podstawie utworów Stiana Hole - współczesnego norweskiego grafika i autora książek dla dzieci. Przedstawiał świat widziany oczami chłopca o imieniu Garmann – jego niepokoje i radości, przyjaźnie i antypatie. Hole, a za nim twórcy spektaklu, próbowali dowieść, że trudne pytania o lęk, przemijanie, o przyjaźń i miłość nie są zarezerwowane tylko dla dorosłych.”

„Internetowy Teatr TVP dla szkół” to kontynuacja rozpoczętej już inicjatywy Telewizji Polskiej, której ideą jest tworzenie jak najszerszego dostępu do wydarzeń kulturalnych.
 





DZIEŃ  CHŁOPAKA 2015/2016


Z okazji Dnia Chłopaka - 30 września  w naszej szkole   z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego przeprowadzono wybory na Najsympatyczniejszego Ucznia (Chłopaka) Szkoły.
Głosowali uczniowie klas II – VI (zarówno dziewczynki jak i chłopcy) oraz nauczyciele. Po podliczeniu wszystkich głosów tytuł Najsympatyczniejszego Ucznia Szkoły przypadł reprezentantowi kl. III Nikodemowi Mulawie.

Zwycięzcy serdecznie gratulujemy!

Joanna Bartkowiak-Zwarra


SUKCES NASZEGO UCZNIA W REGIONALNYM FINALE PROGRAMU EDUKACYJNEGO
 ENERGA SAILING

Chcielibyśmy pochwalić się naszym uczniem Bartkiem Kullingiem z kl. VI i jego niemałym osiągnięciem w dwudniowych regionalnych regatach windsurfingowych, które miały miejsce w Sopocie w dniach 4-5 października 2015r., bowiem zajął tam II miejsce.
Bartek pływa na desce dopiero czwarty miesiąc, więc tym bardziej cieszy nas jego sukces.








NASZ STYPENDYSTA



29 września 2015r.
uczeń klasy V Wiktor Lewandowski odebrał stypendium Wójta Gminy Trąbki Wielkie za najwyższe wyniki w nauce osiągnięte w roku szkolnym 2014/2015. Uroczyste wręczenie miało miejsce na sesji Rady Gminy w budynku urzędu. Gorące gratulacje dla naszego stypendysty!





KONCERT PANI MUZYKI





28 września 2015r. w naszej szkole odbył się pierwszy w tym roku koncert z cyklu spotkań z "Panią Muzyką". Na dobry początek roku dzieci poznały tańce z różnych stron świata - trudne nazwy, piękne stroje oraz zaskakujący taniec w rytm  muzyki z dalekich kontynentów...



ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA





Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (WMTDay) odbywa się w ostatni piątek września, który w tym roku przypadł właśnie na 25 dzień miesiąca.

Jaki jest cel akcji?
Akcja ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę mnożenia, mieli okazję nadrobić te zaległości.

25 września 2015r. odbył się mały "egzamin" dla klas III-VI w celu wyłonienia Mistrzów Tabliczki Mnożenia.

A oto oni:
Kl.III - Thomas Prokop
Kl.IV- Klaudia Olszewska
Kl.V - Wiktor Lewandowski
Kl.VI - Martyna Brembor

Ponadto wśród uczniów klas V-VI wyłoniono Ekspertów Tabliczki Mnożenia, którzy zmagali się z łamigłówkami matematycznymi oczywiście opartymi na działaniach z tabliczki mnożenia.

Eksperci Tabliczki Mnożenia to:

Wiktor Lewandowski, kl.V
Jakub Pozorski, kl.V
Igor Zybała, kl.V
Cezary Krenke, kl.VI


 



ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA



W dniu 24 września  2015r. gościliśmy  w szkole 96-oro dzieci wraz z opiekunami  z zaprzyjaźnionej  Szkoły Podstawowej nr 12 w Gdyni. Przygotowaliśmy dla uczniów klas III lekcje w terenie.

I trasa – Drzewina – Leśniczówka, Pawłowo -  Gospodarstwo rolne

II trasa – Czerniewo – Gospodarstwo rolne, Trąbki Wielkie – miejscowość  gminna



W gospodarstwie pana Andrzeja Dończyka


III trasa
– Postołowo – Pole golfowe

IV trasa- Graniczna Wieś – leśniczówka, Graniczna Wieś – pomnik ofiar obozu Stutthof (więziony  przedstawiciel Rządu Polskiego  pan  Sokół)


Po zajęciach w terenie w szkole czekała pyszna grochówka, ziemniaki pieczonego w ognisku i  niezwykle smakowite ciasta przygotowane przez niezawodnych rodziców.
Dużo zabawy było podczas  zabaw na świeżym powietrzu, a najwięcej emocji wzbudził mecz piłkarski – jego wynik pozostanie tajemnicą!!
Serdecznie dziękujemy : panu Andrzejowi Dończykowi, panu Mariuszowi Filochowskiemu, panu  Michałowi Studzińskiemu,  pani Alicji z Pola Golfowego w Postołowie  oraz pani Krystynie Stępniewskiej (Urząd Gminy) za ciepłe i życzliwe przyjęcie naszych gości.
Maria Sautycz


W gabinecie Wójta
 Gminy Trąbki Wielkie
Na sali konferencyjnej
w UG w Trąbkach Wielkich




EDUKACYJNA GRA TERENOWA
WESTERPLATTE – ZNAJDŹ KLUCZ DO HISTORII




W środę, 23.09.2015 roku, uczniowie klasy IIa, IIb i III mieli okazję brać udział w niezwykłej lekcji historii. Celem gry edukacyjnej było przybliżenie historii Westerplatte i zapoznanie z obiektami znajdującymi się na półwyspie. Uczniowie otrzymali zadania, które przygotowane zostały w taki sposób, aby poprzez rozwiązywanie historycznych zagadek efektywnie połączyć zdobywanie wiedzy i zabawę, ucząc jednocześnie pracy w zespole. Udział w grze edukacyjnej brali również rekonstruktorzy, którzy pomagali uczniom wykonywać zadania oraz opowiadali o wyposażeniu i umundurowaniu żołnierzy  w okresie II wojny światowej. Dodatkową atrakcją był również przejazd drezyną historyczną trasą kolejową na terenie dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej.
Joanna Bartkowiak - Zwarra


WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

Dnia 21.09.2014r. odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Głosowało 111 uprawnionych do głosowania uczniów z klas III-VI. Komisja skrutacyjna, w składzie: Milena Kopycka, Mariola Jankowska, Joanna Bartkowiak-Zwarra, policzyła głosy.

Spośród dziesięciorga kandydatów, do Samorządu Uczniowskiego zostali wybrani następujący uczniowie
(z największą ilością oddanych na nich głosów):

Oskar Animucki (Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego),
Wiktoria Czyż (Zastępca Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego),
Magdalena Wojnicz (Członek Samorządu Uczniowskiego),
Maria Gajewska (Członek Samorządu Uczniowskiego),
Aleksandra Jaworska (Członek Samorządu Uczniowskiego),
Julia Ormańczyk (Członek Samorządu Uczniowskiego),
Kacper Roliński (Członek Samorządu Uczniowskiego)

Gratulujemy!

Joanna Bartkowiak-Zwarra





SPRZĄTANIE ŚWIATA 2015





     „Wyprawa - poprawa” – pod takim hasłem odbyła się tegoroczna akcja „Sprzątanie Świata - Polska”.
W dniu 18 września nasza szkoła, jak co roku, przyłączyła się do tej akcji. Dzień rozpoczęliśmy apelem, który przygotowali chłopcy z klasy VI. Przedstawili nam krótko genezę i ideę „Sprzątania Świata” oraz scenkę humorystyczną pt: „Trzej agenci”. Po apelu  uczniowie klas 0-III wyszli sprzątać wyznaczone tereny. Klasy starsze natomiast wybiorą się w późniejszym terminie na sprzątanie Miejsc Pamięci Narodowej w Kleszczewie.
Uczniom podczas sprzątania sprzyjała piękna, słoneczna pogoda.

 
„Sprzątanie Świata”
to świetna lekcja ucząca młodych ludzi dbałości o Ziemię, ale i możliwość poznania przyrody, okolicy czy innego ciekawego miejsca. Tego dnia, aby uczcić naszą Matkę Ziemię wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły przyszli ubrani na żółto.

                                    Mariola Jankowska


 
TURNIEJ ORLIKA O PUCHAR
PREMIERA RP

17 i 18 września
uczniowie z klas IV-VI
reprezentowali naszą szkołę w VI Turnieju Orlika o
Puchar Premiera RP.

 Nasi uczniowie w eliminacjach gminnych wywalczyli
 II miejsce w kategorii '10-11 lat' dziewcząt i
V miejsce  w kategorii '10-11 lat' chłopców.




„WOLNOŚĆ NIE JEST NAM DANA NA ZAWSZE , JEST NAM ZADANA” – 76 ROCZNICA PRZYWOZU PIERWSZYCH POLSKICH WIĘŹNIÓW  DO GRANICZNEJ WSI


W dniu 14 września 2015r. o godz. 8.30 w kościele w Kłodawie  zgromadzili się uczniowie najstarszych klas szkół podstawowych  i gimnazjalnych z terenu gminy Trąbki Wielkie. W tym roku  motywem przewodnim była sylwetka księdza Roberta Wolheina.  W Kłodawie uczestnicy rajdu  zapoznali się z sylwetką  kapłana – męczennika. Po wygłoszonym referacie i krótkiej modlitwie poprowadzonej przez proboszcza  ks. Zdzisława Kumora  uczniowie ruszyli na trasy. Przygotowanych było 5  szlaków wiodących do pomnika w Granicznej Wsi.  Uczestnicy mieli do przebycia  od 8 do 11 km. Wszyscy na czas przybyli na miejsce zbiórki. O godzinie 12.30 pod pomnikiem odbył się uroczysty apel.  Poczty sztandarowe szkół , dźwięk werbli  podkreślały doniosłość chwili. Zaproszeni goście, przedstawiciele Urzędu Gminy, Powiatu, Nadleśnictwa złożyli wiązanki kwiatów. Najbardziej wzruszającym momentem było  złożenie kwiatów przez przedstawicieli  rodzin pomordowanych i więzionych w obozie w Granicznej Wsi. Po  modlitwie  za  więźniów obozu, prowadzonej przez ks. Dariusza Cieniewicza , uczczono ich pamięć minutą ciszy. Na zakończenie apelu wójt gminy zwrócił się do zgromadzonej młodzieży  z apelem, aby wolność kraju  była dla nich największą wartością, tak jak mówił święty Jan Paweł II „Wolność nie jest nam dana na zawsze , jest nam zadana’.
Po apelu udaliśmy się na parking leśny na poczęstunek przygotowany przez GOKSiR, Radę Sołecką Granicznej Wsi, strażaków z Ełganowa. Dzięki życzliwym sercom ten rajd udaje się organizować od czterech lat. Wierzymy w to, że wyda nasze dzieci będą  po latach opowiadać swoim dzieciom o historii tej ziemi. Wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji rajdu – serdecznie dziękujemy!

Maria Sautycz


SUKCESY W TURNIEJU WIEDZY

„TRĄBIMY O BEZPIECZEŃSTWIE”


   


Na zdjęciu - Igor Zybała - ucz. kl. V

12 września 2015r. dwie drużyny uczniów klas V-VI wzięły udział w VI Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie, którego pomysłodawcą jest pan Mateusz Sroka - radny Powiatu Gdańskiego. Dzieci  o godzinie 10.30 w gimnazjum w Trąbkach Wielkich  rozwiązywały test wiedzy o bezpieczeństwie. Następnie  drużyny ze szkół podstawowych z terenu naszej gminy wzięły udział w sprawdzianie praktycznym z zakresu jazdy na rowerze. Na samym końcu odbył się konkurs piosenki promującej bezpieczne poruszanie się po drodze.

 

 
 Drużyna klasy VI - Bartosz Kulling, Jan Sokół oraz Kacper Roliński w oczekiwaniu na test z zakresu BRD
  Drużyna klasy V - Jakub Pozorski, Wiktor Lewadowski oraz Igor Zybała odbierają nagrodę za III miejsce

   

O godzinie 14.30 ogłoszone zostały wyniki we wszystkich kategoriach tego turnieju. W tym roku III miejsce zajęła drużyna uczniów klasy piątej w składzie – Wiktor Lewandowski, Jakub Pozorski oraz Igor Zybała.  W kategorii na najładniejszą  piosenkę I miejsce zdobył duet z  klasy IV – Wiktoria Czyż (śpiew i gra na gitarze) oraz Marysia Gajewska (śpiew). Zdobyliśmy również wyróżnienie za wykonaną pracę plastyczną przez uczennicę klasy III Zuzannę Krysztofiak. Gorące gratulacje dla wszystkich zwycięzców.

Po wręczeniu wszystkich nagród zwyciężczynie w konkursie na piosenkę o bezpiecznej jeździe na rowerze zaprezentowały swój utwór wszystkim zebranym na stadionie w Trąbkach Wielkich.


Na zdjęciu Wiktoria Czyż (z gitarą) oraz Maria Gajewska prezentują piosenkę pt.:
"Lubię podróże"




GALERIA


ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016


 
   


1 września 2015 roku
rozpoczęliśmy kolejny rok nauki szkolnej - o godzinie 8.00 zabrzmiał pierwszy w tym roku dzwonek.

Podczas uroczystego apelu uczennica klasy VI Martyna Brembor przypomniała wydarzenia z pamiętnego września 1939 roku.


Przedstawiciele klasy II odebrali z rąk pani dyrektor wiązankę kwiatów i znicze, które zostały złożone pod pomnikiem w Granicznej Wsi w hołdzie wszystkim poległym za naszą ojczyznę.




W trakcie apelu szkolnego gościliśmy Wójta Gminy Trąbki Wielkie Pana Błażeja Konkola i  Kierownik ds. oświaty Panią Patrycję Jereczek – ich wizyta miała związek z jubileuszem 35-lecia pracy naszej pani dyrektor Kazimiery Kozak.



Z tej okazji składamy pani dyrektor moc gorących życzeń - zdrowia, radości i słońca na każdy dzień oraz satysfakcji z codziennej pracy z dziećmi.

Tego dnia powitaliśmy niezwykle ciepło i serdecznie dzieci z oddziału przedszkolnego.

Mamy nadzieję, że ten nowy rok 2015/2016 będzie czasem wytężonej nauki połączonym z zabawą i uśmiechem. Tego życzymy wszystkim!

Jak każdego roku wzięliśmy również udział we Mszy św., podczas której  powierzyliśmy Bożej Opiece rozpoczynający się okres nauki oraz zmarłych nauczycieli, uczniów i Patrona szkoły Pana Zygmunta Bukowskiego. 

W tym dniu gratulacje z okazji ukończonego stażu, zdanego pomyślnie egzaminu i tym samym zdobycie stopnia awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego, odebrała pani Joanna Osińska. Piękny jubileusz pracy obchodziła dziś pani Maria Sautycz - 35 lecie pracy pedagogicznej  oraz pani Teresa Karczewska - 40 lecie pracy
zawodowej. Gorące gratulacje i moc serdecznych życzeń od całej społeczności szkolnej.
Copyright Elżbieta Jasiak